Minęło troszkę czasu od naszego ostatniego odcinka na temat locavore. W ogóle to jest niesamowite, że w obecnej sytuacji jeszcze bardziej widać ogromny sens korzystania z tego trendu- – sięgania po lokalne produkty, o ile oczywiście są dostępne. Pozostając zatem w tym trendzie pokażę Wam dzisiaj dwie proste sałatki, które podamy w słoiku.
➡️W tym wpisie zobaczycie jak powstał trend locavore.⬅️
Proste sałatki w stylu locavore
Dzisiejsze dania, tak jak wszystkie pozostałe w naszym cyklu powstaną z polskich warzyw i owoców, więc nadal utrzymamy się w trendzie locavore. Zrobimy 2 proste sałatki w słoiku. Uwielbiam tak podane lunche. Nie tylko powstaną w lokalnych warzyw i owoców, ale będą się pięknie prezentować.
Proste sałatki – Wege lunchbox pełen warzyw
- 2 jajka ugotowane na twardo
- 150 ml jogurtu naturalnego
- 150 g mieszanki sałat
- 2 polskie jabłka
- 75 g prażonych nasion słonecznika
- 100 g żurawiny – całe surowe lub suszone owoce
- Pęczek szczypiorku
- Pieprz
- Ogórek zielony
Ugotowane jajka kroimy w kostkę, a warzywa myjemy. Siekamy szczypiorek. Olejki eteryczne (związki siarki) sprawiają, że szczypiorek dodaje wyjątkowego aromatu. Ze względu na swój wyrazisty smak może przyczyniać się do zmniejszenia dodatku soli do potraw. Dokładnie umyte jabłka (nie obieramy ich ze skórki), kroimy w drobną kostkę. Jabłka mają wiele zastosowań kulinarnych, są doskonałe nie tylko na surowo i jako składnik sałatek zarówno owocowych, jak i warzywnych. Można je spożywać także na ciepło w postaci prażonej, gotowanej czy jako dodatek do wypieków. Ogórki obieramy i kroimy w kostkę. Ogórek to jedno z bardziej rozpowszechnionych warzyw w Polsce. Jest jadany chętnie przez cały rok: latem świeży, poza sezonem kiszony i konserwowy. Ogórek składa się w około 95 proc. z wody. Ma niski indeks glikemiczny i niską wartość energetyczną
Pokrojone jajka mieszamy z jogurtem naturalnym i szczypiorkiem, doprawiamy pieprzem. Sałatkę układamy warstwowo w słoiczku – najpierw kilka liści sałaty, następnie połowę jajek z jogurtem, później jabłka, ogórek, następnie żurawina, druga połowa jajek z jogurtem, nasiona słonecznika i na końcu kilka liści sałaty.
Proste sałatki – Kolorowa sałatka z polskich warzyw
- garść rukoli
- gotowane 2 małe buraczki
- 1 pomidor malinowy
- 1 szklanka gotowanej fasolki szparagowej
- olej z pestek dyni
- 2 łyżki pokruszonego twarogu (może być również wędzony twaróg solankowy)
Bazą tej sałatki jest rukola, która prawie w całości składa się z wody. Dostarcza nam witaminę C, K, potas i wapń. Na niej układamy gotowane buraki. Czerwony barwnik betanina jest silnym przeciwutleniaczem. Zwalcza wolne rodniki, uszkadzające DNA, dzięki czemu wspomaga zwalczanie niektórych nowotworów (przewodu pokarmowego i pęcherza), pomaga również odzyskać siły po chemioterapii. Kolejno układamy na tym polskie malinowe pomidory oraz fasolkę. Zawiera ona dużo białka i błonnika. Sałatkę polewamy jeszcze olejem z pestek z dyni oliwą i dodajemy odrobinę twarogu.
Locavore mogą być też soki
Może nie wszyscy z Was wiedzieli, że soki też mogą być wytwarzane z lokalnych – krajowych surowców – warzyw i owoców i wtedy być locavore! Sałatki możecie uzupełnić porcją ulubionego soku 100%, np. soku jabłkowego. A biorąc pod uwagę, że podstawą naszej diety są warzywa i owoce warto też pamiętać, że sok (ok. 200 ml) jest uznawany przez specjalistów ds. żywienia za równoważą porcję tych produktów w ciągu dnia. Ten element naszej diety dostarcza potrzebnych nam witamin i substancji odżywczych.
Mam nadzieję, że pokazane dziś proste sałatki staną się inspiracją do tworzenia własnych lunchboxow w stylu locavore. Jestem ciekawa jakie warzywa i owoce dostępne w Polsce najczęściej wybieracie? Czy sięgacie tylko po świeże warzywa i owoce, a może także pijecie soki i wybieracie inne owocowo-warzywne przetwory?
Jeśli kochacie tak przygotowane lunchboxy i proste sałatki, koniecznie zobaczcie więcej wpisów na blogu:
Program sfinansowany ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw