Dzisiaj pokażę Wam jak wygląda mój foodbook, czyli to, co jem w ciągu dnia. Zgodnie z tym, co zapowiadałam w jednym z poprzednich filmów na moim kanale YT, będą to dania w stylu locavore. Ciekawa jestem, czy ktoś z Was pamięta, co oznacza to określenie. Jeśli słyszycie je po raz pierwszy, zacznijcie od wpisu poniżej.
3 przekąski na imprezę z polskich warzyw i owoców
Koniecznie kliknijcie w zdjęcie, aby obejrzeć najnowszy film z przepisami na foodbook.
Foodbook – czyli co jem w ciągu dnia
Dzisiejsze dania powstały z polskich warzyw i owoców. Osoba, która świadomie wybiera żywność naturalną i dostępną lokalnie wpisuje się w trend locavore. Zrobiliśmy 3 dania, ponieważ tyle zazwyczaj jem w ciągu dnia i są to:
- omlet warzywny,
- zupa krem z pomidorów malinowych,
- makaron ryżowy z sosem orzechowym i warzywami
Foodbook – Omlet warzywny
Omlet warzywny to śniadanie białkowo-tłuszczowe z dodatkiem polskich warzyw, uzupełnione szklanką soku jabłkowego. Ja kocham takie śniadania. Jestem po nich najdłużej syta i czuję się najlepiej.
W tej propozycji mamy kilka polskich warzyw. Wszystkie je możemy kupić od polskiego dostawcy. Takie wybory zakupowe nie dość, że wspierają polskich producentów, są także często bardziej ekologiczne – m.in. (w dużym skrócie) ograniczony jest transport takich produktów, co wiąże się to ze zmniejszoną produkcją Co2), a tym samym mniejszym zanieczyszczeniem powietrza itp.
Zaczynamy od pokrojenia cebuli. Wszyscy wiemy jak bardzo pomaga nam zwalczać infekcje, ale nie wiem czy wiecie, że jest też dobrym źródłem białka. Szatkujemy i wrzucamy na patelnię na rozgrzany tłuszcz. Dodajemy do niej czosnek, który profilaktycznie wspomaga nie tylko nasz układ odpornościowy, ale tez nerwowy. Na koniec wrzucamy kilka pieczarek. I tutaj taka ciekawostka, że Polska znajduje się na 5 miejscu produkcji pieczarek na świecie.
Kiedy wszystko jest podsmażone, wlewamy roztrzepane jajka i smażymy omlet. Zdejmujemy na talerz i dodajemy świeże warzywa. Między innymi pomidory, które są bogatym źródłem likopenu, dzięki czemu pomidor opóźnia procesy starzenia; wspiera układ sercowo-naczyniowy; zmniejsza ryzyko wystąpienia, nie zapominamy oczywiście o ogórku, który usprawnia pracę nerek, przez co uwalnia organizm z toksyn. Możemy dodać sałatę, która jest źródłem witaminy K, a całość uzupełnić szklanką soku jabłkowego, który zawiera potas (w szklance 200 ml jest go aż 220 mg), przyczyniający się do utrzymania prawidłowego ciśnienia krwi.
Foodbook – Zupa krem z pomidorów malinowych
Na obiad przygotujemy zupę krem z polskich pomidorów malinowych, z dodatkiem soku pomidorowego 100%. Właściwości pomidorów już znamy, podobnie jak cebuli i czosnku, które również się w niej znajdą. Warto jeść takie zupy, ponieważ dzięki kupowaniu produktów od polskich producentów możemy się cieszyć smakiem soczystych pomidorów cały rok.
Może nie wszyscy z Was wiedzieli, że soki też mogą być locavore! Są wytwarzane z lokalnych – krajowych surowców – warzyw i owoców, dlatego możecie do tej zupy użyć właśnie soku pomidorowego. A biorąc pod uwagę, że podstawą naszej diety są warzywa i owoce warto też pamiętać, że sok (ok. 200 ml) jest uznawany przez specjalistów ds. żywienia za równoważą porcję tych produktów w ciągu dnia. Ten element naszej diety dostarcza potrzebnych nam witamin i substancji odżywczych.
A wracając do przygotowania zupy, to najpierw podsmażamy cebulkę, czosnek i por, dodajemy pokrojone w kostkę pomidory, podsmażamy ok 10 minut, dodajemy 200 ml soku pomidorowego, ser mozzarella i blendujemy zupę. Posypujemy ją płatkami migdałów i szczypiorkiem. Gotowe! Pyszności!
Foodbook – Makaron z sosem orzechowym
W mojej kuchni często używam masła orzechowego i łączę je z warzywami. Uwielbiam ten smak. Przygotujemy na kolację makaron właśnie z sosem orzechowym. Najpierw na patelni podsmażamy pokrojony por. Por potrafi niwelować bóle reumatyczne i pomaga zwalczać zakażenia. Także szklimy go na patelni. Ścieramy do tego na tarce marchewkę, która jest doskonałym źródłem błonnika. Dodajemy ugotowane różyczki brokułu, który ze względu na swój niski indeks glikemiczny często pojawia się w mojej kuchni. Teraz pozostaje nam już tylko połączyć składniki sosu orzechowego i wszystko wymieszać z makaronem. Jestem pewna, że pokochacie ten makaron.
Porcja soku jako jedna z 5 porcji warzyw i owoców:
- podstawą zbilansowanej diety zarówno dziecka jak i dorosłych powinny być warzywa i owoce, a sok (ok. 200 ml) jest uznawany przez specjalistów ds. żywienia za równoważą porcję tych produktów w ciągu dnia;
- sok jest wartościowym elementem codziennej diety, dostarczającym witamin, antyoksydantów i wielu innych wartościowych substancji odżywczych;
- zgodnie z prawem producentów soków obowiązuje zakaz dosładzania w jakikolwiek sposób soków owocowych, pomidorowych i 100% warzywnych. Nie wolno też dodawać słodzików, w tym również tych naturalnego pochodzenia, np. glikozydów stewiolowych, czyli tzw. stewii. Warto też znać różnicę pomiędzy tabelą wartości odżywczych, a listą składników produktu, które są często mylone. Cukier, jaki widzimy na opakowaniu w tabeli wartości odżywczych np. soku owocowego, to ten sam naturalny cukier i w tej samej ilości, jaki znajdował się w owocach, a nie cukier dodany przez producenta. Nie znajdziemy go więc już na liście składników, z których sok powstał, a wartość kaloryczna soków jest zbliżona do wartości owoców, z których te soki powstały;
- opakowania kartonowe są bezpieczne i pozwalają na zachowanie wartości odżywczych zawartych w nich produktów, w tym soków.
Program sfinansowany ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw
Super przepisy, ale tez podobaja mi się te czarne i białe talerze i miseczki?, z jakiego sklepu pochodza?
A jak robisz ten sos ??
Wspaniałe przepisy ❤ dziękuję
I zrobiłam się głodna ? koniecznie muszę wszystko spróbować ?
Woow, wszystko wygląda obłędnie, a makaron na pewno zrobię w najbliższym czasie