Zaplanuj jesienny trip wzdłuż Adriatyku
Morze Adriatyckie jest północnym odgałęzieniem Morza Śródziemnego oddzielającym Półwysep Apeniński od Półwyspu Bałkańskiego, a jego nazwa pochodzi od starożytnego portu morskiego Hadria (obecnie Adria), założonego przez Etrusków na jego północnym wybrzeżu, na obszarze dzisiejszych Włoch. Adriatyk rozciąga się od Zatoki Weneckiej na południe do Cieśniny Otranto, która stanowi jego umowną granicę z Morzem Jońskim. Adriatyk zajmuje powierzchnię 139 tysięcy km2 i rozciąga się na długości około 800 km, a jego średnia szerokość wynosi 160 km. Całe zachodnie wybrzeże Adriatyku należy do Włoch, podczas gdy wybrzeże wschodnie podzielone jest między Chorwację, Bośnię i Hercegowinę, Czarnogórę oraz Albanię, a także niewielki, choć niezwykle malowniczy skrawek Słowenii. Do głównych portów na Adriatyku należą między innymi Triest, Wenecja, Bari, Koper, Split, Dubrownik i Durres. Ofertę wycieczek objazdowych wzdłuż Adriatyku i nie tylko znajdziesz na stronie: https://r.pl/wycieczki-objazdowe.
Wschodnie i zachodnie wybrzeże Adriatyku, które wybrać?
Wschodnie i zachodnie wybrzeża Adriatyku są bardzo zróżnicowane. Zachodni brzeg morza, stanowiący granicę Włoch, jest względnie prosty, ciągły i ogólnie pozbawiony skalnych wypiętrzeń. Jego północno-zachodnią część tworzą tereny podmokłe i malownicze laguny rozrzucone po obu stronach delty Padu. Z kolei wschodnie wybrzeże rozciągające się wzdłuż Półwyspu Bałkańskiego jest bardziej majestatyczne i skaliste. Jest także nie tak jednolite, ponieważ urozmaicone ponad tysiącem wysp różnej wielkości rozrzuconych głównie u wybrzeża Chorwacji. Liczne cieśniny tworzą tu między wyspami zatoki podobne do słynnych norweskich fiordów. Jeśli zatem zawsze marzyłeś o tym, by zobaczyć z bliska malownicze fiordy, ale bałeś się niskich temperatur Północy, wschodnie wybrzeże Adriatyku będzie dla Ciebie miejscem idealnym, gdzie możesz podziwiać skaliste klify i jednocześnie cieszyć się urokami śródziemnomorskiego klimatu. Liczne wyspy rozrzucone są wzdłuż wschodniego wybrzeża Adriatyku od półwyspu Istria, który oddziela Zatokę Wenecką i Zatokę Triesteńską od Zatoki Kvarner, aż po Dubrownik. Dopiero część wybrzeża należąca do Czarnogóry i Albanii jest bardziej jednolita. Długie i wąskie wyspy, których długa oś leży równolegle do wybrzeża kontynentu tworzą typ wybrzeża zwany dalmatyńskim i wznoszą się dość stromo do wysokości kilkuset metrów nad poziomem morza. Na stałym lądzie, szczególnie w regionie Zatoki Kotorskiej, której nazwa pochodzi od portowego miasta Kotor w Czarnogórze, wysokie masywy górskie spadają bezpośrednio do morza, tworząc zapierające dech w piersiach krajobrazy. Większość skał na wschodnim wybrzeżu ma jasny piaskowy lub szary kolor, ostro kontrastujący z ciemnozieloną roślinnością, która na niektórych wyspach jest naprawdę bujna. Czarnogóra zawdzięcza swą nazwę pokrywającym jej wybrzeże gęstym lasom iglastym, w których przeważającym gatunkiem jest sosna czarna.
Najpiękniejsze miasta Adriatyku
Do najbardziej znanych i lubianych przez turystów miast na włoskim wybrzeżu Adriatyku zaliczyć należy przede wszystkim Triest, Rawennę, Rimini, Ankonę, Pescarę, Bari i Brindisi. Każdy powinien choć raz w życiu odwiedzić Wenecję, niezwykłe miasto położone na licznych małych wysepkach, połączonych skomplikowanym systemem kanałów. Włoskie wybrzeże Adriatyku oferuje nam nie tylko piękne, zabytkowe miasta, które zachwycają misterną architekturą, ale także wspaniałe plaże i nadmorskie kurorty, w których można relaksować się w rytm szumiących fal. Na wschodnim wybrzeżu warto przede wszystkim zwrócić uwagę na takie miasta, jak Koper i Piran w Słowenii, Split, Trogir i Dubrownik w Chorwacji, Kotor w Czarnogórze i Durres w Albanii.
Słowenia i Chorwacja – dwa kraje szczególnie warte odwiedzenia jesienią
Jednym z najpiękniejszych miast na całym wybrzeżu Adriatyku jest niewątpliwie słoweński Piran, malowniczo położony na wąskim półwyspie o tej samej nazwie. Jego Stare Miasto – jedno z najlepiej zachowanych zabytkowych miast w całym regionie Morza Śródziemnego – jest prawdziwym klejnotem i niesamowitym przykładem weneckiej architektury gotyckiej. W przeszłości miasto portowe było wenecką twierdzą, stojącą na straży wybrzeża Istrii. Właśnie z tego okresu pochodzi znakomita większość zabudowy, w tym imponujące, średniowieczne mury, oddzielające miasto od reszty lądu. Obecnie jest to jedno z najbardziej atrakcyjnych turystycznie miejsc w całej Słowenii. Kręte zaułki, malownicze zachody słońca nad zatoką i przytulne restauracje serwujące owoce morza, to wszystko sprawia, że chce się tu wracać jak najczęściej.
Koper – największe spośród nadmorskich miast Słowenii – zaskoczy każdego, kto tu przyjedzie. Jest to niewątpliwie jedna z najlepiej skrywanych tajemnic, jakie Słowenia ma do zaoferowania. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że jest to zwykłe portowe miasto, skupione na handlu i ciężkiej pracy, w którym nie przywiązuje się zbytniej uwagi do turystyki. Takie wrażenie umacniają obszary przemysłowe i centra handlowe znajdujące się na przedmieściach. Jednakże sercem tego miasta jest zachwycająca dzielnica pamiętająca mroczne wieki średnie, pełna unikatowych i świetnie utrzymanych zabytków. Zaledwie kilka kilometrów na południowy zachód od Koper znajduje się Izola, starożytny rzymski port i osada rybacka. Przez wieki miasteczko było uważane za mało znaczący port, żyjący w cieniu swoich większych sąsiadów, być może dlatego jest dość często pomijane przez zagranicznych turystów. Jednakże warto tam zajrzeć przede wszystkim z uwagi na zachwycającą architekturę, która sprawia, że miasto ma urok zbliżony do obleganej przez turystów Wenecji.
Bez względu na to, czy odwiedzasz Dubrownik po raz pierwszy, czy setny, piękno starówki zawsze zachwyca i wprawia w zdumienie. Nazywany „Perłą Adriatyku” Dubrownik oferuje wiele atrakcji, choć słynie przede wszystkim ze spektakularnego położenia na malowniczym wybrzeżu Dalmacji. Miasto zostało założone w VII wieku i było przez wieki rządzone przez Wenecjan i Węgrów, czego ślady widać w tutejszej architekturze do dziś. Największy rozwój miasta, jako ważnego portu i ośrodka handlowego, miał miejsce w XV i XVI wieku, co znalazło odzwierciedlenie w imponującej architekturze. Całe Stare Miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Niezapomnianych wrażeń dostarcza spacer po malowniczych starych uliczkach i zaułkach podczas zwiedzania takich zabytków, jak wspaniała katedra i skarbiec, szeroki deptak Stradun, pałace i fortyfikacje.
Split, drugie co do wielkości miasto w Chorwacji, tętni życiem niezalenie od pory roku, dlatego będzie idealnym miejscem na jesienny urlop, jeśli wylegiwanie się na plaży nie jest Twoim ulubionym zajęciem. Split łączy w sobie tradycję i nowoczesność, ciszę krętych zaułków i kawiarniany gwar. Znajdujy się tu między innymi jeden z najbardziej imponujących przykładów architektury starożytnego Rzymu – Pałac Dioklecjana, to budynek wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Zarówno wschodnie, jak i zachodnie wybrzeże Morza Adriatyckiego obfituje w niezwykłe atrakcje turystyczne i warto się tam wybrać niezależnie od pory roku. Jesienią główne kurorty i największe miasta nie są tak zatoczone, jak latem, więc ich zwiedzanie jest zdecydowanie łatwiejsze, a pobyt spokojniejszy.

Wpis sponsorowany