Na blogu, jak i na YT, bardzo często prosicie o gotowe jadłospisy. Jako, że moja kuchnia jest już prawie gotowa, postanowiłam wrócić do nagrywania i mam nadzieję zrobić to w wielkim stylu :) Przed Wami wegetariański jadłospis, który stworzyliśmy wspólnie z marką Kamis. Prezentujemy w nim nowe, rodzinne opakowania popularnych przypraw, o których pisałam już we wpisie z bezglutenowymi pierogami.
Wegetariański jadłospis jest bajecznie prosty i równie pyszny. Obiecuję, że najwięksi mięsożercy będą zadowoleni :) Zaczynamy! Możecie najpierw obejrzeć film :)
Dzienny wegetariański jadłospis
Śniadanie – Suflety z cukinią
Podane składniki wystarczą na 3 suflety, jak dla mnie to porcja dla jednej osoby. Można je podać z prostą sałatką, albo słupkami warzyw. Dla mnie idealne są kiszonki.
- 3 jajka
- kawałek cukinii albo jedna malutka
- łyżka oleju
- odrobina sera Feta
- majeranek w dużym opakowaniu Kamis,
- oregano w dużym opakowaniu Kamis ,
- kurkuma w dużym opakowaniu
- sól, pieprz
Piekarnik nagrzewamy do 180 stopni. Na patelni rozgrzewamy olej. Cukinię ścieramy na tarce o grubych oczkach i dodajemy do niej oregano. Przesmażamy na patelni. Ser kruszymy i przekładamy do foremek na suflety. To mogą być zwykłe metalowe foremki na muffiny, ale należy je wtedy przesmarować olejem. Jeśli, jak ja, użyjecie silikonowych, niczym już nie smarujemy. Najpierw do foremki dodajemy ser, na to cukinię.
Jajka wbijamy do miseczki, przyprawiamy do smaku i dodajemy kurkumę. Roztrzepujemy, aby nadać im objętości. Taką masą zalewamy foremki. Wkładamy suflety do piekarnika i pieczemy ok 20-25 minut.
Przekąska – deser z awokado i banana
Jestem przekonana, że większość zna ten deser. To banalnie prosta przekąska, którą z powodzeniem możecie zapakować do słoika i zabrać na wynos. Ja uwielbiam z kwaśnymi owocami.
- 1 dojrzałe awokado
- 1 dojrzały banan
- 2 łyżeczki kakao
- coś do smaku – opcjonalnie miód, syrop karobowy jeśli potrzebujesz
Wszystkie składniki blendujemy na gładki mus. Podajemy z owocami! Nie ma lepszej, szybkiej przekąski!
Obiad – Pizza z mąki z czerwonej soczewicy
Wierzę, że ta pozycja stanie się inspiracją do wielu przepisów w Waszych domach. Jest bezglutenowa, mega szybka i prosta. Do tego bajecznie smaczna. Przekonani?
Podaję Wam tutaj składniki na 1 porcję. Jeśli chcecie ją zwiększyć, pamiętajcie, aby zachować proporcje wody i mąki. Musi być ich tyle samo. Na każde 200 ml wody przypada kolejna łyżka oleju. Za każdym razem możecie mieć inny smak pizzy dodając inne zioła do ciasta. A składniki, to już wiadomo. Pizza rządzi się zawsze swoimi prawami. W tej wersji nie przesadzamy z dodatkami, ale Wy kombinujcie i bawcie się przy tym :)
Pizza
- 200 ml zimnej wody
- 200 ml mąki z soczewicy
- 1 łyżka oleju
- sól,
- tymianek,
- oregano w dużym opakowaniu Kamis,
- kurkuma w dużym opakowaniu do smaku (lub zupełnie inne, dowolne zioła)
Wszystkie składniki dokładnie mieszamy, żeby nie było grudek. Patelnię nagrzewamy z delikatną ilością oleju i wylewamy ciasto. Przykrywamy pokrywką i smażymy, aż od spodu będzie gotowa, a góra się zetnie. W tym czasie przygotujemy sos.
Sos
- 1/2 szklanki passaty pomidorowej
- ulubione przyprawy – oregano w dużym opakowaniu Kamis,
- sól, pieprz,
- tymianek
Przyprawy dodajemy do passaty pomidorowej i mieszamy.
Dodatki
- ser
- pieczarki
- podgotowany kalafior
- oregano w dużym opakowaniu Kamis
- a właściwie to takie dodatki, na jakie macie ochotę
Podsmażony spód pizzy układamy na papierze do pieczenia, albo w foremce. Smarujemy sosem i układamy dodatki. Pieczemy ok 20 minut w temperaturze 190 stopni.
Kolacja – pieczone warzywa z tahini
To, jakie warzywa upieczecie jest tak dowolne, że ogranicza Was jedynie wyobraźnia. Najczęściej sięgam po bataty, marchewki, pieczarki, cebulę i kalafior. Możecie je piec z masłem ziołowym, czosnkowym lub dodatkiem oliwy, albo zupełnie z samymi ziołami. Dodatkiem do pieczonych warzyw może być kasza oraz surówka z kiszonej kapusty.
- ulubione warzywa
- papryka słodka w dużym opakowaniu
- sól, pieprz,
- odrobina tahini
- olej, jeśli uznacie za konieczne
- kasza
- surówka z kiszonej kapusty
Jeśli jest taka potrzeba, warzywa obieramy. Kroimy na mniejsze kawałki, posypujemy przyprawami i pieczemy ok 40 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni. Polewamy pastą tahini i podajemy z ulubionymi dodatkami.
Mam nadzieję, że ten wegetariański jadłospis przypadł Wam do gustu. W kolejnym odcinku przygotujemy 3 propozycje na lunch do pracy. Wiem, że bardzo lubicie takie wpisy. Dajcie znać, co jeszcze chcielibyście zobaczyć w kolejnych filmach :)
Kolejne przepysznie wyglądające wege posiłki. Świetnie niedługo wyprobóuję