Inspiracje i dodatkiLifestorySprzętyTestyWnętrza

Suszarka bębnowa do ubrań – warto, czy za drogo?

Pamiętam, jak z jakieś 12 lat temu mówiłam mężowi, że zakup zmywarki do naczyń to fanaberia. Później dziękowałam mu każdego dnia, że mnie nie posłuchał :) Bo jakoś tak się utarło, że mamy czelność mówić, czy coś warto kupić i najwięcej do powiedzenia, kiedy jeszcze sami tego nie przetestowaliśmy. Bo słyszeliśmy, jak ciocia ze strony wuja od jego kuzyna mówiła, że to jest beznadziejne i powtarzamy to później przez następne dekady. Tak jest często z suszarką bębnową do prania. Ci, którzy jej nie mają twierdzą, że niszczy ubrania, jest koszmarnie droga i w ogóle w tyłkach się nam poprzewracało, bo kiedyś kobiety to na tarkach w rzece prały i były szczęśliwe. Szanuję ten pogląd :) Natomiast ci, którzy suszarkę bębnową do ubrań mają, zawsze są zachwyceni. Każdy co prawda z innego powodu, ale to już do mnie przemawia. No więc pojawia się pytanie – suszarka bębnowa do ubrań – warto?

suszarka bębnowa do ubrań

Suszarka bębnowa do prania

Zacznę od tego, że moim priorytetem w remoncie było wygospodarowanie miejsca na pralnię z suszarnią i garderobą. Pewnie jak większość z Was, przez dużą część roku, miałam stojącą w salonie suszarkę z praniem. Wybaczcie, ale miałam dość. Istnieje prawdopodobieństwo, graniczące z pewnością, że czujecie to samo. W czasach, kiedy mamy tak wiele towarów służących za dekoracje, naprawdę widok suszarki z rozwieszoną bielizną nie był moim marzeniem.

Powiem więcej, dostawałam wstrętu na samą myśl, że ktoś może wpaść niezapowiedziany i znowu sobie popatrzeć na nasze gacie i inne skarpetki. Druga strona medalu jest taka, że tak zastawiona przestrzeń nijak nie służy odpoczynkowi i regeneracji. Bo niby jak miałam się zająć czytaniem książki, jak przede mną stała suszarka z praniem i pewnie jeszcze krzyczała, że trzeba wyprasować te koszule, których mąż co tydzień zużywa tuzin :(

Garderoba w bloku

Rozpoczynając remont dokładnie wiedziałam czego chciałam. Nasze mieszkanie ma 63 metry, a ja teraz mam w nim osobną 9 metrową garderobę z pralnią i suszarką na pranie. Stoi tam też deska do prasowania, której w końcu nie muszę składać. Nie pokażę Wam jej jeszcze w całości, bo nie jest skończona (a to zaskoczenie :)). Muszę też dokończyć montaż szaf i kupić chodnik długi na co najmniej 2 metry. Czekam też na drzwi przesuwne, bo oprócz garderoby wymarzyłam sobie jeszcze drzwi na czarnych prowadnicach. Powiem Wam, że czuję takie motyle w brzuchu jak zakochana nastolatka :)

suszarka bębnowa do ubrań

Moje oczekiwania

Kupując suszarkę bębnową do ubrań pragnęłam:

  • uwolnić się od wiecznie stojącej suszarki w salonie
  • mieć mniej prasowania, którego szczerze nie darzę wielką miłością :)
  • ogarniać pranie i suszenie na tyle szybko, żeby móc sobie pozwolić na zmniejszenie ilości rzeczy

Kupując suszarkę bębnową do ubrań zyskałam:

  • wolny od suszarki z praniem i wreszcie piękny salon (choć to też zasługa całego remontu)
  • minimalną ilość rzeczy do prasowania – dla jasności są to moje sukienki i koszule, które Kamil ogarnia sobie sam, nie wyprasowałam jeszcze żadnej dziecięcej odzieży (oprócz sukienek)
  • pranie i suszenie odbywa się w jednym dniu w tygodniu niezauważalnie dla normalnego funkcjonowania
  • mam cudownie miękkie ręczniki – kiedyś musiałam je prasować, a i tak nigdy nie uzyskałam takiego efektu; dla mnie Wow

suszarka bębnowa do ubrań

Suszarka PerfectCare 800 z pompą ciepła

Nasza suszarka to Electrolux EW8H259SPT

Zawiera aż 4 genialne systemy, dzięki którym ubrania są dopieszczone i zadbane. System DelicateCare dostosowuje obroty bębna i temperaturę do włożonej odzieży, dzięki temu można w niej suszyć ubrania nawet takie, które w powszechnej opinii nie nadają się do suszenia w suszarce, jak wełniane swetry, czy marynarki. System SmartSense wykrywa poziom wilgoci w każdej rzeczy w bębnie i dzięki temu wszystko jest super dosuszone.

System GentleCare wykorzystuje o połowę niższą temperaturę niż w innych podobnych urządzeniach, dzięki temu tkaniny nie są narażone na wysoką temperaturę i się nie kurczą. Cudowny jest też system SensiCare, który dostosowuje czas suszenia do poziomu wilgotności. W praktyce oznacza to, że nie będzie zużywał więcej energii niż to jest potrzebne, a Wy nie zapłacicie miliona za prąd :)

Pytaj i obserwuj

Byłam kiedyś u koleżanki, która ma suszarkę kilkuletnią niemającą tych programów. I powiem Wam, że widać różnicę. Nie wiem jak mam Was przekonać do tego, że wyjmuję z suszarki ubrania niewymagające prasowania, delikatne i mięsiste ręczniki i pościel gotową do użycia od razu. Jedyne co musimy prasować to moje sukienki i męskie koszule. Nasze ręczniki mają po kilka lat. Zawsze po praniu i tradycyjnym suszeniu były suche i szorstkie, bez względu na jakość i ilość płynu do płukania. Teraz te same ręczniki są puszyste, jakby dostały drugie życie. Serio nie wiem jak to udowodnić, ale pieję z zachwytu.

Moje pierwsze wrażenia

Po remoncie suszyłam w swojej suszarce dosłownie wszystko. Musiałam wyprać każdy ciuch, ręcznik, dywaniki, koce, poduszki, maskotki dzieci. Były tego tony. Suszarka uratowała mi życie i uchroniła moją rodzinę przed skrajnym wyczerpaniem moich emocji. Nie wyobrażam sobie i nawet nie chcę myśleć, gdzie i jak długo suszyłabym to wszystko bez suszarki. Cały nasz dobytek został wyprany i odświeżony w 3 dni. Bez wieszania tego i rozkładania gdzie popadnie. Po urlopie byłam rozpakowana i w pełni porozkładana do szaf w ciągu jednego przedpołudnia. Kocham to. Jestem zauroczona, czy jak to tam sobie nazwiecie. Korzystałam w przypadku ręczników, czy pościeli z programów XL jakie są dostępne w mojej suszarce. Dzięki temu oszczędzałam czas i prąd. Przez ten czas skurczyłam dwie koszulki dziecięce, bo wrzuciłam z dżinsami w program dla spodni :) Ale ciężko winić urządzenie za własne lenistwo :) Więcej strat nie odnotowałam :)

suszarka bębnowa do ubrań

Gdzie znaleźć miejsce dla suszarki

Suszarki mogą stać na pralce, a mogą w zupełnie innym pomieszczeniu ponieważ nie potrzebują odpływu wody. W naszym przypadku suszarka będzie stała na pralce, tworząc komin. Czekamy na zabudowę do garderoby i na razie nasza suszarka nie może stać na pralce. Z tej prostej przyczyny, że nasza pralka (mamy model Electrolux EWS1276CI) jest wąska i suszarka nie ma się na czym oprzeć. Z pralki korzystamy już drugi rok, wcześniej była zabudowana w meblach kuchennych, stąd szukaliśmy pralki do 45 cm głębokości. Jeśli jednak macie pralki 60 cm, nie potrzebujecie żadnej zabudowy, ponieważ są specjalne łączniki dla pralek i suszarek. Te łączniki są też fajne dlatego, że mają wysuwaną półeczkę, na której można postawić miskę do wysuszonego prania, lub cokolwiek innego :)

Suszarkę możecie postawić również obok pralki i co fajne, zmieniać sobie stronę, na którą mają się otwierać drzwi. Jeśli jesteście przed wyborem tych urządzeń, to możecie nabyć pralkę i suszarkę z tej samej linii PerfectCare. Będzie to pięknie wyglądać, ja trochę żałuję, że tak nie mam, bo wizualnie cieszyłoby oko. Póki co, pralka sprawna, więc na zmiany się nie zanosi, ale kto wie :) Oczywiście jak tylko garderoba będzie skończona, a suszarka będzie już w zabudowie na swoim miejscu, zrobię piękne zdjęcia i wszystko Wam pokażę :)

Czyszczenie

Po każdym suszeniu należy opróżnić pojemnik na wodę. Ja wykorzystuję ją do mycia podłóg, wylewanie jej jest moim zdaniem bez sensu, ponieważ to czysta, odparowana z ubrań woda. I teraz na koniec coś, co pokazywałam Wam już na instagramie. Musicie wyczyścić filtr, który zbiera z Waszych ubrań zmechacenia, kurz, kłaczki i inne syfy, takie jak sierść zwierząt domowych. O ile bez sierści nie jest ten widok jeszcze dramatyczny, o tyle sierść w tym filtrze powinien zobaczyć każdy właściciel domowych czworonogów. Wszystko to nosimy na naszych ubraniach. Oczywiście nie widzimy tego, odczuwają to alergicy na roztocza i kurz, ale po zobaczeniu tego nie można już odzobaczyć :) Wierzcie mi :)

suszarka bębnowa do ubrań

suszarka bębnowa do ubrań

Koszty suszarki bębnowej

Czy naprawdę jest to tak kosmicznie drogie w użytkowaniu? Nie wiem. Używam od 2 miesięcy i nie dostałam jeszcze wyrównania. Pewnie przyjdzie niedługo i napiszę o tym we wpisie z całą garderobą. Jedna z Was poleciła mi dopłacać do każdego rachunku po kilkanaście złotych więcej, żeby później mieć z głowy i tak właśnie robię. Natomiast te z Was, które używają od dawna, powiedziały, że koszty wzrosły nieznacznie. W okolicach 20, 30 zł miesięcznie przy założeniu, że suszycie dwa razy w tygodniu. Bądźmy szczere, każda z nas zaakceptuje takie koszty w zamian za czas jaki zyskuje nie prasując i za widok eleganckiego salonu.

Warto jednak pamiętać, że dzięki opisanym wyżej systemom suszarka Electrolux EW8H259SPT pomaga te rachunki zmniejszać. Nie suszy dłużej niż wymaga tego poziom nawilżenia tkaniny. Ale też macie na to wpływ. Jeśli w pralce używacie niskich obrotów do wirowania ubrań (poniżej 800) to nastawcie się, że suszarka musi wykonać więcej pracy i zużyje więcej energii. Dlatego sami musicie nauczyć się to kontrolować.

Podsumowanie

Jednak na koniec po prostu muszę to powiedzieć. Jeśli kupujemy coś, co ma podnieść jakość naszego życia, nie oczekujmy, że nic nas to nie będzie kosztować. Zawsze jest coś za coś. Tak już jest to życie skonstruowane, że dostając coś, coś innego trzeba oddać. Pytanie powinno więc brzmieć, nie ile za to zapłacę (wzrost prądu), tylko ile jestem gotowa zapłacić za wygodę i podniesienie jakości swego życia. A na to pytanie już każdy musi sobie odpowiedzieć sam.

Trzeba też działać sprytnie i planować pranie (np ręczników i pościeli i używać programu XL), a nie codziennie suszyć po 3 bluzeczki. Naprawdę można to ogarnąć, ale nie oczekujmy, że nic a nic nie wzrosną nasze rachunki. To wada ludzi, że mają oczekiwania zupełnie niemożliwe, a później czują rozczarowanie. Przemyśl ile jesteś w stanie więcej płacić za prąd, czego oczekujesz od suszarki i dobrze się zastanów. A później tylko się ciesz, że to wszystko tak fajnie działa :)

 

Wasze opinie

Koleżanki zachwycały się suszarką, dla mnie był to zbędny wydatek. Do czasu… Jednak rzeczy na stojących suszarkach w domu, przy dwójce brudasów to ciągłe pranie. Zimą kupiłam suszarkę Electroluxa i się zakochałam prawie. Nie wiem jak sobie bez niej radziłam. piorę, suszę, wyjmuję, wkładam do szafy. Oszczędność czasu, miejsca i komfort mojej głowy. Polecam, zwłaszcza ręczniki wysuszone są tak miękkie :)

agnieszkaukalska

 

Jestem bardzo ciekawa jaki jest koszt używania suszarki. Bo są zdania podzielone. Że drogo, że rachunki idą w górę i jak coś, to używać tylko sporadycznie. Jest to świetna sprawa ale ciągle słyszę jakąś opinię na nie. Jesteś bardzo wiarygodna, więc mam nadzieję, że dowiem się jak to jest naprawdę.

sylviiazett

 

Ja mam pralko suszarkę i jestem mega zadowolona z zakupu. Nie muszę przekładać rzeczy po ich wypraniu. To jest dobre rozwiązanie jak kogoś ciągle nie ma w domu, albo jak ma taryfę nocną i się włącza pranie po 22 :) Polecam z ręką na sercu. Niestety patrząc pod względem finansowym w użytku tańsze są dwa sprzęty osobno niż 2 w 1 . Pralko suszarka pobiera więcej prądu i wody niż pralka i suszarka.

magdalenaderela

 

Odnośnie kosztów to ja powiem tak, mnie nic więcej nie kosztuje w używaniu, ponieważ nie stoję kilka godzin w tygodniu przy desce do prasowania. Więc zużycie prądu wyszło mi na zero. Znajomi powiedzieli, ze im rachunki za prąd wzrosły o 20 zł miesięcznie, ale z drugiej strony za wygodę trzeba czasem zapłacić.

gosiarach

 

Ja mam pralko suszarkę i niestety rozwiązanie osobne jest dużo lepsze. Pralko suszarka do suszenia pobiera mnóstwo wody i prądu. Używam głównie w sporadycznych sytuacjach.

matyjaszczyk_karolina_

 

Odkąd mam suszarkę, od pół roku, zyskałam kilka godzin tygodniowo. Przestałam prasować ubrania, a pranie z całego tygodnia robię jednego dnia. Od posegregowania po włożenie ubrań do szafy. Czasami robię 2, 3 prania, a czasami 4 – kiedy piorę koce, pościele i przy takim używaniu nie zauważyłam drastycznie zwiększonych rachunków za prąd.

wikilistka

 

Warto kupić suszarkę, aby przekonać się ile kurzu z ubrań zostaje w filtrze. Coraz więcej osób ma uczulenie na kurz. Mnie to przeraziło.

tamjedziemy.pl

 

Kochane moje, to jest naprawdę długi post i mam nadzieję, że Wam się przyda. Starałam się niczego nie pominąć, ale jeśli macie jeszcze pytania, dawajcie w komentarzach :)

Udostępnij: