Kiedy odwiedzają nas goście, urządzamy domówkę, rodzinny wieczór kinowy, albo po prostu chcemy zrobić kolację inaczej niż zwykle, przydadzą się sprawdzone przystawki na imprezę.
Sama organizacja takiego spotkania też musi być sprytna, żeby nie napracować się ani przy przygotowywaniu przekąsek, ani przy sprzątaniu po imprezie. Chcemy to zrobić tak, aby żyć wygodniej :) Na blogu jest już całe mnóstwo przepisów na przystawki na imprezę, a ja dzisiaj dorzucam Wam cztery kolejne sprawdzone, ale super proste przepisy. Ich przygotowanie nie zajmie Wam więcej niż 30 minut.
Kosteczki z kurczaka w nachosach
Przygotuj naczynie do zapiekania, folię z papierem do pieczenia 2 w 1 Jan Niezbędny
Nagrzej piekarnik na 190 stopni, grzanie góra – dół
- 3 pojedyncze piersi z kurczaka
- 2 łyżki sosu BBQ
- 2 łyżki majonezu
- 2 łyżki sosu sojowego
- 1/2 łyżeczki czosnku w proszku
- sól pieprz
- opakowanie bezglutenowych serowych nachosów
Piersi z kurczaka kroimy w dość dużą kostkę (3 na 3 cm). Wrzucamy do miski. Dodajemy sos sojowy, czosnek, sól i pieprz do smaku. Mieszamy. Dodajemy majonez i sos BBQ i ponownie mieszamy. Nachosy roztłukujemy albo blendujemy na drobną panierkę (troszkę grubszą niż tradycyjna bułka tarta). Każdy kawałek kurczaka panierujemy w rozkruszonych nachosach.
Naczynie do zapiekania wykładamy folią z papierem do pieczenia 2 w 1 (folią do dołu) i rozkładamy kurczaka. Pieczemy 25 minut w piekarniku nagrzanym do 190 stopniu. Podajemy z ulubionymi sosami. Jednak tak przygotowane kąski z kurczaka idealnie sprawdzą się jako część obiadu, albo nadzienie tortilli. Zastosowań jest kilka. My uwielbiamy podane z sosem serowym, albo maczane w sosie BBQ. Od razu uprzedzając pytania, kąski z bułką tartą w ogóle nie smakują tak samo. Dlatego nie zamieniajcie nachosów na nic innego.
Majonezowy DIP z boczkiem
Uwielbiam ten dip. Fajnie sprawdza się też jako nadzienie tortilli, albo pasta na chleb z ogórkiem kiszonym. O mamo, ale mi się zachciało właśnie takiej kanapki pisząc ten tekst :) Z podanej ilości wychodzi mała miseczka Dipu. Najlepiej smakuje, kiedy nabieramy go krakersami, albo grzankami.
- 4 czubate łyżki majonezu
- 125 sera żółtego
- opakowanie boczku w plasterkach
- pęczek szczypiorku
- 1/2 szklanki płatków migdałów
- sól, pieprz do smaku
Płatki migdałów przyrumieniamy na suchej patelni. Musimy pilnować, żeby się nie przypaliły. Zdejmujemy z patelni. Plasterki boczku kroimy w drobną kosteczkę (taką ok 0,5 cm). Podpowiem Wam, że wkładam boczek na kilkanaście minut do zamrażalki, wtedy kroi się idealnie. Wytapiamy boczek na patelni, ma być aż brązowy, taki troszkę jak chipsy. Boczek studzimy. Ser żółty ścieramy na tarce o małych oczkach, ale to kwestia gustu. Jeśli wolicie większe kawałki sera, możecie zetrzeć na dużych oczkach. Szczypiorek siekamy.
Do miski dajemy majonez, ser, szczypiorek, migdały i boczek. Dokładnie wszystko mieszamy. Przyprawiamy do smaku solą i pieprzem. Przekładamy do miseczki, dekorujemy szczypiorkiem i migdałami. Gotowe!!!
Nadziewane pieczarki
Przygotuj naczynie do zapiekania, folię z papierem do pieczenia 2 w 1 Jan Niezbędny
Nagrzej piekarnik na 190 stopni, grzanie góra – dół
- 14 dużych pieczarek
- 1 woreczek ryżu
- 1 czerwona cebula
- 10 cm pora
- 6 suszonych pomidorów w zalewie
- opakowanie drobno startego sera żółtego (ok 40 g)
- 1 łyżka masła
- sól, pieprz, czosnek suszony, płatki chilli
Ryż gotujemy w osolonej wodzie ok 15 minut. Nóżki pieczarek odrywamy, a z kapeluszy zdejmujemy skórkę. Na patelni roztapiamy masło i podsmażamy pieczarki z obu stron. Na koniec posypujemy delikatnie solą i pieprzem. Zdejmujemy z patelni. Por drobno siekamy, cebulę kroimy w drobną kostkę. Na patelnię, na której smażyły się pieczarki dodajemy por i podduszamy, aż zmięknie. Dorzucamy cebulę, gdy zmięknie dodajemy pokrojone w kostkę suszone pomidory z zalewy. Wszystko razem mieszamy i na koniec dodajemy ugotowany ryż. Przyprawiamy do smaku suszonym czosnkiem.
Masę ryżową przekładamy łyżką do pieczarki. Jeśli pieczarka jest duża, pewnie uda się do niej włożyć 2 łyżki farszu, ale dostosujcie ilość farszu do wielkości pieczarki. Całość posypujemy żółtym serem. Odcinamy kawałek folii z papierem, pieczarkę układamy pośrodku. Folię owijamy wokół pieczarki dowolną techniką, tak, aby całe aromaty zamknąć w środku. Mniej najlepiej sprawdzało się położenie pieczarki z folią na dłoni i zawinięcie folii u góry w stożek. Ta folia z papierem daje się formować w każdy wymyślony kształt, więc pójdzie Wam sprawnie. Pieczarki układamy w naczyniu do zapiekania, pieczemy 15 minut w piekarniku nagrzanym do 190 stopni. Po tym czasie odwijamy z folii, przekładamy na talerz i posypujemy płatkami chilli. Są genialne nie tylko jako przystawka na imprezę, ale też jako część dania obiadowego.
Szarlotka na grzankach
Przygotuj naczynie do zapiekania, folię z papierem do pieczenia 2 w 1 Jan Niezbędny
Nagrzej piekarnik na 190 stopni, grzanie góra – dół
- 4 duże jabłka
- bagietka bezglutenowa
- 2 łyżki miodu
- cynamon
- łyżeczka masła
- 1 szklanka płatków migdałów
Płatki migdałów przyrumieniamy na suchej patelni. Musimy pilnować, żeby się nie przypaliły. Zdejmujemy z patelni. Jabłka obieramy i ścieramy na tarce o grubych oczkach. Na patelni roztapiamy masło, dodajemy jabłka, miód i cynamon. Mieszamy i delikatnie przez kilka minut podprażamy jabłka. Bagietki kroimy w 1 cm kanapeczki.
Naczynie do zapiekania wykładamy folią z papierem do pieczenia 2 w 1 (folią do dołu) i układamy na niej bagietki. Na każdy kawałek dodajemy po łyżce jabłek. Zapiekamy ok 10 minut w piekarniku. Po wyjęciu każdą szarlotkę posypujemy płatkami migdałów. Możemy je zgnieść w dłoni, żeby zrobić mniejsze kawałeczki. Takie proste szarlotki smakują cudownie, jeśli położymy na nich gałkę lodów z dodatkiem bitej śmietany.
Do podzielenia się z Wami przepisami zaprosiła mnie marka Jan Niezbędny, która jest ekspertem prac domowych. Dzięki jej produktom życie staje się wygodniejsze, a hasło “Żyj wygodniej” towarzyszy marce od początku jej istnienia. Dlatego nie dziwi fakt wprowadzenia przez markę na rynek sprytnych rozwiązań, jak na przykład folia z papierem do pieczenia 2 w 1. Lubię te folie z kilku powodów. Są plastyczne i można formować z nich różne kształty, zapobiegają przywieraniu pieczonych rzeczy. Można zapakować w nie kanapki, albo resztki jedzenia, które chcecie przechowywać w lodówce.
To jeszcze poznajcie ofertę worków bez odrywania, które posiadają unikatowy system Interleave. Umożliwia on odwijanie worków jeden za drugim, bez potrzeby ich odrywania. Te mocne i wytrzymałe worki są dostępne w trzech pojemnościach (35, 60 i 120 l). Idealne do szybkiego sprzątania po każdej imprezie, tej dużej i tej małej :) Także bawcie się i zapraszajcie. Nie ma przecież nic lepszego niż towarzystwo przyjaciół!!!
Buziaki robaczki! :)
Będzie to jest bezglutenowe