Łódź i okolicePodróże

Co robić w weekend w Łodzi – Ogród Zmysłów! Miejsce, w którym się zakochasz

W każdy piątek większość ludzi zastanawia się “co robić w weekend”. Też należymy do tej zacnej grupy ludzi i naprawdę szczerze uciekamy z miasta. Wydawało mi się, że wszystkie piękne rzeczy, miejscowości, albo atrakcje, czekają na nas setki kilometrów od domu. Tymczasem znaleźliśmy się w tak pięknym miejscu jakim jest Ogród Zmysłów w Poddębicach. Dosłownie godzinkę drogi od Łodzi. Na informację o tym miejscu trafiłam zupełnie przypadkiem i w sumie muszę z przykrością stwierdzić, że Ogród Zmysłów nie posiada swojej oficjalnej strony, którą moim zdaniem mieć powinien. Jest co prawda strona na FB, ale informacji tam niestety jak na lekarstwo. Szkoda, mam nadzieję więc, że tym wpisem nieco Wam przybliżę to miejsce. Cieszę się bardzo, że po mojej relacji na InstaStoris już kilka osób odwiedziło to miejsce. Fajnie jest mieć świadomość, że nie mówię tam sama do siebie. Jeśli więc jeszcze nie macie konta na Instagramie, namawiam Was do nadrobienia :)

Ogród Zmysłów w Poddębicach

Ogród Zmysłów w Poddębicach

Na początek troszkę faktów, których mnie brakowało. Nie, nie jestem fanką historii, ale troszkę lubię wiedzieć. Jeszcze w 2013 miejsce obecnego ogrodu wyglądało jak ruina. Wystarczy wejść na Google i można się nieźle wystraszyć. Prace remontowe nad Ogrodem Zmysłów trwały kilka lat i pochłonęły około 12 milionów złotych. Przynajmniej tak wyczytałam w internecie, bo jak Wam wspominałam, oficjalnej strony niestety brak. Miejsce to oddano do użytku w 2014 roku, a jego głównym zamysłem jest przybliżenie przyrody osobom niepełnosprawnym. Stąd wszelkie informacje są pisane również językiem Braille. Jest swoistą formą rehabilitacji dla osób z niepełnosprawnościami. Śmiem jednak twierdzić, że dla każdego jest to cudowny relaks i odpoczynek.

Jeśli chcecie dowiedzieć się o tym miejscu czegoś więcej, polecam Wam rozpocząć wycieczkę od pijalni wód. Poproście przemiłą Panią, która tam pracuje, aby puściła Wam 15 minutowy film, który odpowie na wiele Waszych pytań. Ja niestety o tej możliwości dowiedziałam się na 3 minuty przed zamknięciem pijalni, ale może Wy będziecie mieli więcej szczęścia.

Ogród Zmysłów w Poddębicach

Ogród Zmysłów w Poddębicach

Ogród Zmysłów w Poddębicach

Ogród ma pomóc osobom niepełnosprawnym zwłaszcza, aby odczuwali świat zmysłami, którymi jesteśmy obdarzeni. Znajdziemy w ogrodzie 5 takich zmysłów. Niestety niektóre z nich, jak zmysł wzroku, będzie można podziwiać dopiero w okolicach maja. Jednak w tym Ogrodzie to właśnie zmysł wzroku cieszymy i rozwijamy najbardziej.

Ogród Zmysłów jest tak naprawdę przepięknym Parkiem, na terenie którego znajduje się również jedyna w województwie łódzkim pijalnia wód termalnych. Woda jest przepyszna i wybitnie zdrowa. Koniecznie wejdźcie do pijalni, która znajduje się na wprost bocznego wejścia. Na terenie Parku jest całe mnóstwo ławeczek, na których spokojnie możemy odpocząć i chłonąc wszystkimi zmysłami urok tego miejsca. Jest sporo zieleni, polecam Wam więc wziąć ze sobą koc i zorganizować sobie piknik rodzinny.

Plac zabaw na terenie Ogrodu Zmysłów jest naprawdę pomysłowo rozbudowany. Każde dziecko znajdzie coś dla siebie. Nawet zabierając dziecko z placu zabaw dostarczymy mu niezłej rozrywki. Najpierw dzieci biegają po kładkach w strefie zmysłu wzroku. Później świetnie się bawią w jaskini luster. Ustawione niedaleko placu zabaw bujaki są świetnym miejscem na odpoczynek.

Ogród Zmysłów w Poddębicach

Ogród Zmysłów w Poddębicach

Ogród Zmysłów w Poddębicach

Ogród Zmysłów w Poddębicach

Ogród Zmysłów w Poddębicach

Cisza i spokój za darmo

Wstęp na teren Ogrodu jest bezpłatny. Tam jest naprawdę cudownie i można zatracić się w poczuciu czasu. Płynie inaczej. Śpiew ptaków, szum pobliskiej rzeki, szelest liści. Coś wspaniałego. My planujemy odwiedzić to miejsce latem i zostać koniecznie do zmroku. Z opowieści Pani pracującej w pijalni wód wiem, że właśnie latem po zmroku miejsce to jest najpiękniejsze. Dopiero wtedy można podziwiać kolorowe fontanny, piękny różany ogród i latarnie. Widoczny na zdjęciach Pałac Zakrzewskich również został poddany renowacji. Można zwiedzać znajdujące się w nim muzeum, ale jedynie od poniedziałku do piątku. Na terenie Pałacu jest obecnie Poddębicki Dom Kultury i Sportu.

Jeśli zatem tak, jak my, potrzebujecie ciszy i resetu, koniecznie odwiedźcie to miejsce. Jeśli macie tutaj daleko, poszukajcie jakiegoś noclegu, ponieważ atrakcji w okolicy wystarczy Wam na cały weekend. Wspominam o nich w filmie. Wasze dzieci będą zachwycone i zapewniam Was, że długo nie zapomną takiego weekendu pełnego atrakcji. Rzut beretem od Ogrodu jest przepyszna lodziarnia i pizzeria, tak na wypadek, gdybyście zapomnieli kanapek. Chociaż powiem Wam, że zwykłe kanapki zjedzone na ławeczce przy rzece smakują iście po królewsku. Polecam!

Ogród Zmysłów w Poddębicach

Ogród Zmysłów w Poddębicach

Ogród Zmysłów w Poddębicach

Ogród Zmysłów w Poddębicach

Ogród Zmysłów w Poddębicach

Ogród Zmysłów w Poddębicach

Troszkę się stresuję, ponieważ nakręciliśmy przy okazji tej wizyty swojego pierwszego Vloga. Wklejam Wam tutaj link i dajcie mi proszę koniecznie znać w komentarzu jak nam poszło. Stres przed Waszą oceną jest ogromny. Nie ma co ukrywać, raczkuję w temacie vlogów, a bardzo chciałabym nagrywać je regularnie. Będzie mi więc niezmiernie miło, jeśli wesprzecie radami i dobrym słowem.

Moją stylizację z granatowym płaszczem mogliście oglądać tutaj. A przed nami kolejne fajne miejsca, które mam nadzieję, okażą się być godne polecenia.

Andzia

Udostępnij: