Czy i Wy jesteście już zmęczone modą na drogie, zdrowe jedzenie? Czasem naprawdę może się komuś zrobić przykro, że skoro go nie stać na jagody Goi i nasionka Chia, to kulinarnie już nic dobrego nie może go spotkać, a zdrowe żywienie nie leży w zasięgu jego możliwości. Chyba czas z tym skończyć. Czas poznać 3 proste przepisy, które wszystko zmienią!
Kulinarnie Mocni – czyli co?
Ja wiem, że zdjęcie nowoczesnej owsianki z niebieskimi dodatkami będzie miało więcej serduszek na istagramie, a zdjęcie kotleta mielonego i surówki z kiszonej kapusty może zebrać ich tylko kilka od entuzjastów i naszej rodziny. Ale przyznajcie, czy nie tęsknicie czasem za takim zwykłym obiadem? Sądząc po tym, że jak grzyby po deszczu powstają ebooki z przepisami, myślę, że tak. Uczymy się, jak z niczego zrobić coś. Jak za pomocą tanich i łatwo dostępnych produktów przygotowywać pełnowartościowe posiłki dla rodziny. Czyli troszkę wracamy do korzeni. Do tego, w jaki sposób gotowały nasze mamy i babcie. Bez tej całej instagramowej spiny o kadry i światło.
Powstała specjalna inicjatywna o nazwie Kulinarnie Mocni. Organizatorzy Kulinarnie Mocnych chcą pokazać, że z prostych składników i przypraw można wyczarować smaczne i zdrowe dania oraz, że gotowanie to świetna zabawa i doskonały sposób na wspólne spędzanie czasu. Banki Żywności i Kamis chcą nauczyć nas, jak wielką rolę odgrywają przyprawy w naszym życiu, a dodane do zwykłego dania, mogą go uczynić niezwykłym. Możecie sami zostać wolontariuszami Banków Żywności i brać udział w tych pięknych inicjatywach.
– Zdrowe jedzenie niepotrzebnie kojarzy się dzisiaj z listą obco brzmiących i trudno dostępnych składników. Nie musi tak być. W gotowaniu ważne jest poznanie prostych trików, kreatywność i dobre przyprawy – takie podejście pozwala na szybkie i łatwe przygotowanie w pełni zbilansowanych posiłków. Dodatkowo zapominamy czasem, że gotowanie to doskonały sposób na budowanie i wzmacnianie relacji. Warsztaty dają możliwość poznania nowych ludzi i miłego spędzenia czasu – tłumaczy ideę inicjatywy Iwona German, Dyrektor Marketingu McCormick Polska S.A.
– Podczas warsztatów edukatorzy Banków Żywności uczą, jak w nieoczywisty sposób wykorzystać zwykłe produkty, przygotowując smaczne i pełnowartościowe posiłki niezależnie od wysokości domowego budżetu. Podejmują też ważny temat niemarnowania jedzenia, pokazując jak mądrze gospodarować żywnością – mówi Dorota Jezierska, Wiceprezes Zarządu Federacji Polskich Banków Żywności.
Proste przepisy w niezwykłej odsłonie
Miałam możliwość wzięcia udziału w warsztatach i co więcej, rozmowy z prezesem Banków Żywości w Polsce, Markiem Borowskim. Muszę przyznać, że rozmowa była tak ciekawa, że zabrakło mi czasu na gotowanie :) na szczęście przy pomocy innych, udało się wszystko skończyć na czas. Pokażę Wam dzisiaj kilka potraw, które mnie szczególnie ujęły podczas tych warsztatów. Idea akcji Kulinarnie Mocni uczy bowiem, jak zrobić coś pysznego przy użyciu przypraw i składników, które każdy ma w swojej kuchni. To takie potrawy na winie. Co się nawinie, to wrzucamy :)
Kolorowy sernik na zimno – kliknij po sposób wykonania
Ten sernik to mój absolutny faworyt. Przepis na kolorowy sernik na zimno znajdziecie tutaj. Będziecie zaskoczeni, że powstał z pieczonego buraka i szpinaku, a smakuje jak najsłodszy deser. Muszę w domu odtworzyć jego wersję na śmietance kokosowej i w formie małych deserków. To też jeden z nielicznych deserów na zimno, który mi posmakował, bo ja fanką serników na zimno nie jestem :)
- 4 serki homogenizowane (po 200g)
- 5 łyżek cukru pudru
- 1 mały pieczony burak
- 100 g szpinaku
- 1 łyżka masła
- 200 śmietany 36%
- 3 płaskie łyżki żelatyny
- 1 opakowanie biszkoptów
- 1 łyżeczka Kardamon mielony
Pita z wątróbką – Kliknij po sposób wykonania
Uwielbiam wątróbkę i właśnie wpadłam na pomysł, żeby nagrać Wam na swój kanał na YT mój ulubiony przepis na nią. Nauczyła mnie go mama i do dzisiaj nic w nim nie zmieniłam. Jednak tutaj zobaczycie inne wykorzystanie wątróbki. Niby tradycyjny przepis, ale w nowoczesnej odsłonie.
- 4 chlebki pita
- 500 g wątróbki z kurczaka
- 1 czerwona cebula
- 100 g suszonych śliwek pokrojonych na pół
- 1 duże, kwaśne, twarde jabłko
- 4 łyżki masła
- 4 ogórki konserwowe
- 2 łyżki posiekanego szczypioru
- 1 łyżka Majeranek w dużym opakowaniu
- Pieprz ognisty w dużym opakowaniu
- Sól morska
Naleśniki jajeczne z nadzieniem z kurczaka – kliknij po sposób wykonania
Jak dla mnie spokojnie możecie takie danie podać gościom. Jest naprawdę wykwintne pomimo swojej prostoty. A gdyby tak jeszcze je zapiec z serem…. Ach…
- 100 g mąki pszennej
- 2 łyżki mąki kukurydzianej
- 350 ml ciepłej wody
- 1/2 łyżki łyżki oleju
- 4 jajka
- 1/2 łyżeczki Sól morska
- Nadzienie:
- 400 g mięsa z udek kurczaka
- 200 ml Ocet z polskich jabłek
- 125 ml Ketchup łagodny
- 2-3 łyżki miodu
- 3 łyżki oleju
- 2 łyżki Przyprawa do gyrosa w dużym opakowaniu
- 1 łyżeczka Pieprz ognisty w dużym opakowaniu
- Sól morska
- 250 g surówki colesław
Po więcej super przepisów odsyłam Was na stronę www.kulinarniemocni.pl
Autorem zdjęć z tego wpisu jest Paulina Jatczak.
Na pewno 200 ml octu? dałam połowę i wyrzuciłam w kuchni ostry zapach octu,aż gryzie w oczy :(