PodróżePolska dla dzieci

Katowice dla dzieci – 15 genialnych atrakcji!!!

Jesień to fajny czas na city breaki. Pomyślałam sobie, że w tym roku będziemy chcieli wykorzystać jesień na takie rodzinne wyjazdy i zaczęłam przeglądać internet w poszukiwaniu inspiracji. I wpadłam na szalony pomysł, żeby zacząć od miejsc, które absolutnie nie kojarzą się  z miejscami, w których czeka nas coś dobrego. Zróbmy test, pomyśl proszę co mogą zaproponować Katowice dla dzieci? Haha mam Cię, prawda? Ostatnie miejsce, jakie kojarzy się z fajnym rodzinnym wypadem? To powiem Ci, że jestem absolutnie zakochana w tym, co zobaczyliśmy i będę teraz każdemu polecać, żeby spakował walizkę i zabrał tam swoją rodzinę choćby na weekend. Chociaż jak zobaczycie listę rzeczy do zobaczenia, zrozumiecie, że tydzień to za krótki czas. To jak, gotowi?

My odwiedziliśmy tylko atrakcje dostępne w Parku Śląskim, ponieważ nasza wizyta była tylko na weekend. Z całą pewnością spędzicie tam dwa dni pełne zabawy. Resztę atrakcji znalazłam podczas przygotowań do tego wpisu i nie mogę się doczekać naszego kolejnego pobytu w Katowicach. Nigdy nie myślałam, że w ogóle kiedyś to powiem :)

Katowice dla dzieci – Hotel przyjazny rodzinie

Kiedy planujemy wyjazd, zaczynam od noclegów. Tym razem zatrzymaliśmy się w centrum Katowic, w hotelu Vienna House Easy Katowice. Miałam ogromny sentyment do tego miejsca, ponieważ kilka metrów dalej znajduje się placówka Banku, w którym spędziłam 10 lat życia. Jednak wracając do Hotelu. Znajduje się 5 min drogi od centrum Katowic, tuż przy dworcu, galerii handlowej, a mimo to znajdziesz tutaj ciszę i spokój. Gdyby ten hotel miał basen, mogłabym tam spędzić wakacje! Zachwyca tutaj wszystko, od samego wejścia. Totalnie w moim stylu urządzone wnętrze Hotelu. Pełno tutaj kwiatów, nawet takich w doniczkach, które możecie zabrać ze sobą do pokoju, żeby mieszkało się Wam przyjemniej. Super, prawda?

Zawsze urzeka mnie w Hotelu, kiedy mogę poprosić przy rezerwacjo o bezglutenowy chleb i roślinne mleko przy rezerwacji. Tutaj też nie było z tym problemów, codziennie świeże pieczywo dla Zu. Dla rodzica dzieci z nietolerancją to wielki gest. Zresztą, będąc przy kuchni. Nawet jeśli nie planujecie się tutaj zatrzymać na dłużej, koniecznie wejdźcie na obiad. Polecam Wam policzki wołowe i pierogi ruskie. No tak wybitnie dobre dania, że żal stąd wyjeżdżać głównie przez wzgląd na kubki smakowe. Ja już tęsknię… I wiecie co, jeśli kelner jest tak uprzejmy dla dzieci, że płaczą przy wyjeździe wymuszając na tobie, że wrócicie do tego pana, niech to będzie najlepszym świadectwem tego miejsca.

Hotel otrzymał certyfikat Hotelu Przyjaznego Rodzinie i tym samym należy do pierwszej sieci hotelarskiej w Polsce w tym programie. Gratulacje!!!

katowice dla dzieci

katowice dla dzieci

katowice dla dzieci

katowice dla dzieci

katowice dla dzieci

katowice dla dzieci

katowice dla dzieci

katowice dla dzieci

katowice dla dzieci

Hotel Vienna House Easy Katowice oferuje pyszne śniadania regionalne. W tym specjalnym kąciku można spróbować wyjątkowych przysmaków i codziennie znajdziecie tam coś zupełnie innego

 

Katowice dla dzieci – atrakcje

1. Park Śląski (na cały weekend)

Park Śląski to jeden z największych śródmiejskich parków w Europie. Wiecie, że jest większy nawet od Central Parku w NY? Na jego terenie znajduje się wiele atrakcji turystycznych i chyba nie przesadzę, kiedy napiszę, że potrzebujecie dwóch dni, żeby wszystko tam zobaczyć.

 – Legendia

Wesołe miasteczko, które jeszcze niedawno świeciło pustkami, a teraz naprawdę można tam spędzić cały dzień i każdy będzie zadowolony. Wybór obiektów do zabawy jest ogromny.

katowice dla dzieci

katowice dla dzieci

katowice dla dzieci

katowice dla dzieci

– Planetarium

Planetarium zostało zbudowane w celu uczczenia pamięci oraz dokonań Mikołaja Kopernika. Charakterystyczna kopuła budynku o wysokości 23 metrów, od wewnątrz stanowi miniaturę nieboskłonu, która wykorzystywana jest do wizualizacji planet, gwiazdozbiorów oraz innych ciał niebieskich. Ponadto w Planetarium cyklicznie obywają się różnego rodzaju spektakle, pokazy, prelekcje oraz lekcje geografii, astronomii jak i również koncerty muzyki elektronicznej. Jednak obecnie jest ono NIECZYNNE  z powodu modernizacji. Dlatego przed wyjazdem koniecznie sprawdźcie, czy już warto się tam wybrać, a ja piszę o nim mimo wszystko, bo wpisy tego typu są wiecznie żywe i nie wiem kiedy akurat Wy na niego traficie :)

– Śląski Ogród Zoologiczny

Szczerze przyznam, że Zoo nie zrobiło wrażenia ani na dzieciach, ani na nas. Jedynym miejscem w Zoo, gdzie w ogóle dzieci chciały się zatrzymać była Skalna Kotlina Dinozaurów, z naturalnej wielkości figurami wymarłych gadów. Robi to wrażenie i jest fajnym “placem zabaw” dla najmłodszych. Gdybyśmy wiedzieli, że tak wyjdzie, poświęcilibyśmy więcej czasu na inne atrakcje, a tak niestety nam go zabrakło.

katowice dla dzieci

katowice dla dzieci

katowice dla dzieci

katowice dla dzieci

katowice dla dzieci

– Kolejka Elka

Za wejściem do Legolandii znajduje się kolejka Elka, którą możemy przejechać nad całym terenem Parku śląskiego. Dopiero tutaj tak naprawdę uświadomiłam sobie, jak wielki jest teren Parku. Z kolejki zobaczyłam, że można w Parku popływać na łódeczkach czy rowerkach wodnych. Zobaczcie na mapie Parku gdzie znajduje się to miejsce. Przez cały park ciągną się przepiękne ścieżki piesze i rowerowe. Widok całych rodzin spędzających tutaj swój dzień był naprawdę miły dla oka. My dostaliśmy się kolejką na drugą stronę Parku, gdzie można zwiedzić Stadion, oraz Muzeum Etnograficzne. I tak polecam Wam zrobić. Poświęćcie jeden dzień za Wesołe, Miasteczko, Zoo i spacery po Parku z pływaniem łódką włącznie, a kolejny dzień przeznaczcie na kolejkę i Muzeum. Zaraz Wam pokażę, że warto!

– Górnośląski Park Etnograficzny

Uwaga! Przed wizytą w Muzeum koniecznie ściągnijcie sobie z ich strony aplikację mobilną, która umożliwia wirtualne spacery i scenki. Niestety nie da się jej ściągnąć na miejscu, bo jest zbyt duża i potrzebujecie do tego Wifi. Mam nadzieję, że my przy kolejnej wizycie też z tej opcji skorzystamy. Zapytajcie w kasie jak się z tym obchodzić i poświęćcie na Muzeum większą cześć dnia. Naprawdę jest tam fantastycznie. My niestety tego czasu już nie mieliśmy i po 2 godzinach musieliśmy wyjść. Było żal… Na pewno tam wrócimy na wiosnę.

katowice dla dzieci

katowice dla dzieci

katowice dla dzieci

katowice dla dzieci

katowice dla dzieci

katowice dla dzieci

2. Spodek i centrum Katowic

Warto też przejść się pod Spodek, czy zjeść lody w centrum Katowic. Uwielbiam w takich miejscach zwalniać i cieszyć się chwilą. Czasem nic więcej nie potrzeba!

katowice dla dzieci

katowice dla dzieci

katowice dla dzieci

katowice dla dzieci

3. Teatr Lalka

Repertuar teatru ‘’Lalka” adresowany jest do widowni dziecięcej. W programie można znaleźć zarówno klasykę; Czerwony Kapturek, Don Kichot, Jaś i Małgosia jak i pozycje współczesne; Wakacje Mikołajka, Wiedźmy. Dzięki wykorzystaniu różnych technik i stylów oraz świetnej ekipie aktorskiej Teatr Lalka, to jeden z najpopularniejszych teatrów dla dzieci w Polsce. Warto dodać, że kierownikiem muzycznym teatru jest Grzegorz Turnau, słynny polski kompozytor oraz wykonawca poezji śpiewanej.

 4. Szlak Ślonski Godki

Katowicki Szlak Ślonski Godki tworzą figurki postaci związanych z kulturą śląską, takich jak; Utopiec, Skarbnik czy Strziga. Szlak powstał w celu propagowania gwary śląskiej. Posążki rozmieszczone w różnych punktach w Katowicach, mają na celu zobrazowanie charakterystycznych słów gwary w postaci figurek. Szlak można zwiedzać z dostępną między innymi w Centrum Informacji Turystycznej mapą.

5. Filharmonia Śląska

Działająca od 1945 roku, Filharmonia Śląska słynie z organizowanego co roku, najbardziej prestiżowego i cenionego na świecie Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga. W każdym sezonie artystycznym w Filharmonii odbywa się około 200 koncertów i blisko 1000 audycji muzycznych, organizowanych dla szkół i przedszkoli. Wyczerpujący repertuar Filharmonii Śląskiej z pewnością usatysfakcjonuje każdego melomana.

katowice dla dzieci

katowice dla dzieci

6. Muzeum Śląskie

Charakterystyczny budynek Muzeum Śląskiego swoją architekturą ma nawiązywać do przemysłowej historii Śląska oraz początkowemu zastosowaniu terenu pokopalnianego. Większa cześć konglomeracji znajduje się pod ziemią. W swojej ofercie Muzeum Śląskie nie zapomina o najmłodszych. Stała wystawa ‘’Na tropie Tomka”, skierowana do najmłodszych odwiedzających, nawiązuje do postaci Tomka Wilmowskiego, młodego bohatera powieści Alfreda Szklarskiego. Dzieci, wyruszają na wyprawę, której celem jest odnalezienie Tomka i odwiedzenie miejsc, o których pisał Alfred Szklarski. Doskonała zabawa zarówno dla rodziców jak i dzieci. mamy plan odwiedzić ją podczas naszej kolejnej wizyty w Katowicach.

7. Park trampolin JUMPCITI

Fanom aktywnego wypoczynku na pewno spodoba się Park Trampolin JUMPICTI, gdzie na przestrzeni 3 000 m2s, będą mogli zmierzyć się z grawitacją. W ofercie JUMPICI znajduje się między innymi: strefa gladiatorów, basen z gąbkami, pole do gry w zbijanego, airtrack oraz ścieżki akrobatyczne. Bilety online kupicie taniej niż na miejscu :)

8. Kopalnia Guido

Wszyscy spragnieni wrażeń powinni odwiedzić nieczynną już Kopalnię Guido, która oferuje wycieczki po dwóch poziomach wydobywczych: 170 m. oraz 320 m. Odwiedzających pod ziemię zabierze prawdziwa szola (kopalniana winda), a trwający kilkadziesiąt sekund zjazd w ciemnościach z pewnością zrobi wrażenie nawet na najodważniejszych. Odcinek trasy na drugim poziome wydobywczym, pokonuje się podwieszaną, elektryczną kolejką. Warto dodać, że jest to jedyna tego rodzaju kolejka górnicza na świecie, udostępniona dla turystów! Zwiedzanie kopalni, uwieńczone jest wizytą w najgłębiej położonym pubie w Europie, Hali Pomp, gdzie zwiedzający mogą odpocząć, spróbować kuchni śląskiej oraz kupić pamiątki. Jeśli macie doświadczenie ze zwiedzania z dziećmi, dajcie znać. To również nasz plan na kolejną wizytę w Katowicach.

9. Sztolnia Luiza

Koniecznie zobaczcie ofertę dla dzieci, jaką przygotowała Sztolnia Luiza. Ja jestem zachwycona i sama nie mogę uwierzyć pisząc dla Was ten wpis jak wiele nas ominęło podczas ostatniej wizyty w Katowicach. sztolnia ma przygotowane trasy i atrakcje dla każdej grupy wiekowej i, co moim zdaniem jest hitem, są podziemne wycieczki łodzią. Nie mogę się doczekać naszej kolejnej wiosennej wyprawy do Katowic!

10. Park linowy Silesia

Położony tuż obok Wesołego miasteczka Park linowy Silesia zapewnia niezłą dawkę wrażeń. Nie wiedziałam o nim podczas naszej wizyty i znalazłam o nim informację już pisząc dla Was ten wpis. Znacie to miejsce?

11. Nikiszowiec

I tutaj potrzebuję Waszej pomocy. Wymieniliście na naszym instagramie Nikiszowiec na liście miejsc wartych zobaczenia. Czy możecie o tym coś więcej powiedzieć?

katowice dla dzieci

katowice dla dzieci

katowice dla dzieci

katowice dla dzieci

 Katowice dla dzieci – gdzie zjeść

Poleciliście nam również na naszym instagramie dwa miejsca warte odwiedzenia. Niestety my już nie zdążyliśmy się tam wybrać, ale podam je tutaj. Chętnych na pewno nie zabraknie, a my tradycyjnie postaramy się zajrzeć następnym razem.

Kawiarnia Same Maszkety – klik

Złoty Osioł – wege bar!!!!! (i ja tam nie byłam? :)

katowice dla dzieci

A teraz Wasza kolej! Jeśli znacie kolejne atrakcje dla dzieci w Katowicach, napiszcie w komentarzu a ja dopiszę je do tekstu. Na pewno przyda się wielu rodzicom w Polsce i to nie raz. Dziękuję!!!

Udostępnij: