Od roku Zuzia nosi aparat ortodontyczny. Na razie jest to aparat zakładany na noc i na kilka godzin w ciągu dnia. I chociaż takie zęby wymagają szczególnej troski, o czym zaraz, to chciałam Wam powiedzieć, że naprawdę nie warto zwlekać, jeśli Wasze dziecko powinno pójść do ortodonty. Opowiem Wam dzisiaj jak dbać o zęby z aparatem ortodontycznym i o moich błędach, jakie popełniłam, kiedy Zuzia była mała.
Jak dbać o zęby z aparatem ortodontycznym
Zęby – od kiedy o nich myśleć
Odkąd dowiesz się, że jesteś w ciąży. Serio!!! Po pierwsze dlatego, że zawiązki wszystkich zębów dziecka tworzą się jeszcze w łonie matki i to co jesz w ogóle nie jest obojętne. Po drugie dlatego, że wtedy od samego początku będziesz dbała o to, czym karmisz swoje dziecko.
Dlaczego o tym piszę? Ponieważ zobaczysz milion reklam o serkach z wapniem, kaszkach, deserkach i soczkach, które rzekomo mają być dla zębów Twojego dziecka samym zdrowiem. Uciekaj od tych reklam, choćbyś miała złamać kostkę :) Poważnie. Więcej w tych produktach cukru niż zdrowia, a to przecież cukier najbardziej przyczynia się do powstawania próchnicy :(
Higiena – nie odpuszczaj mycia
Nie jest prawdą, że należy zacząć myć zęby, kiedy już się przebiją przez dziąsła. Tzn oczywiście najpierw będziecie myć właśnie te dziąsła, ale pamiętajcie, że to ważne. I w sumie to jedna z ważniejszych rad. Umówcie się do dentysty, kiedy dziecko jeszcze nie ma przebitych zębów, albo zaraz kiedy wyjdą. Po co? Z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, żeby ktoś fachowo ocenił jak dbać o zęby, a po drugie wyrobicie w dziecku nawyk chodzenia do dentysty. Będzie to dla niego naturalne. Przyznać się bez bicia, kto z Was chodzi z dziećmi do dentysty co 3 miesiące? A tak właśnie trzeba to robić. Ja wiem, że my mamy na głowie milion spraw wydawałoby się ważniejszych, ale wierzcie mi, to jest właśnie jedna z nich. Aaa i tak sobie myślę, że Wy na bank boicie się dentysty i przekażecie ten lęk dziecku. A tak macie z głowy zastanawianie się jak sprawić, żeby dzieciak nie bał się dentysty. Będzie miał ciocię i z głowy :)
Ortodonta i logopeda – tu potrzebna jest współpraca
Warto pójść z dzieckiem, kiedy już ma wszystkie zęby, do logopedy i ortodonty na kontrolę zgryzu i wymowy. To jest trochę dmuchanie na zimne, ale jeśli okaże się jak u nas, że widać na zdjęciu jak krzywo będą rosły zęby, a w dodatku jest problem z układaniem języka, który te zęby wypycha, konieczny może być aparat. Na pierwszy rzut oka w życiu bym tego nie dojrzała. A tak Zuzia od roku nosi aparat i jej zęby rosną prosto, a logopeda pracuje nad układaniem języka. Dzięki takiej współpracy mam pewność, że ona będzie miała kiedyś piękny uśmiech, którego nie będzie się wstydziła. I wiem, że nie będzie musiała mieć do mnie pretensji, że coś zaniedbałam. A uśmiech to przecież wizytówka człowieka.
Jak dbać o zęby z aparatem ortodontycznym
Kiedy ten aparat już jest warto szczególnie dbać o higienę zębów, pilnować mycia samego aparatu, szczotkować zęby i używać nici dentystycznych. To ważne, ponieważ noszenie aparatu ortodontycznego jest czynnikiem sprzyjającym demineralizacji zębów. Wśród innych problemów dentyści wymieniają:
- niewłaściwą higienę jamy ustnej (zaleca się, aby rodzice sprawdzali umyte zęby dziecka przynajmniej do 8 roku życia)
- brak systematycznych przeglądów stomatologicznych
- zmniejszoną produkcję śliny
- zęby mleczne (mają naturalnie słabszą mineralizację niż zęby stałe)
W utrzymaniu zdrowych zębów i prawidłowym wchłanianiu wapnia i fosforu (witamina D) pomaga nam suplement diety Acidolac Dentifix Kids. Zawiera unikalne połączenie opatentowanego inaktywowanego termicznie liofilizatu bakterii kwasu mlekowego Lactobacillus salivarius HM6 Paradens z ksylitolem i witaminą D. W skrócie i po polsku chronimy w ten sposób zęby przed bakteriami.
I chociaż w tym wpisie odnoszę się akurat do zębów z aparatem ortodontycznym, to preparat ten zalecany jest dla wszystkich dzieci, również tych bez aparatu. W aptece znajdziecie również preparat dla dorosłych o takim samym działaniu.
Stomatolog radzi
Jedna z Was napisała do mnie taką wiadomość:
“Jestem stomatologiem i w swojej pracy codziennie staram się edukować pacjentów, że zaniedbane zęby są odpowiedzialne za wiele chorób – między innymi serca, nerek, stawów, zapalenia zatok, również za przedwczesny poród. Próchnica to także choroba zakaźna. Młode mamy mogą nią zarazić swoje dzieci oblizując smoczek. Niewiedza wśród pacjentów jest ogromna. Dorośli powinni przyjść na kontrolę raz na pół roku, dzieci raz na kwartał. Ważne jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego pantomograficznego (widać na nim wszystkie zęby), bo to, co widać w buzi to nie wszystko. Niestety często odkrywamy na takich zdjęciach zmiany przy korzeniu zęba, gdzie siedzą bakterie i rozsiewają się po całym organizmie, zatrzymane ósemki i inne – a to wszystko potencjalne ogniska zapalne w przypadku spadku odporności.”m_henschke
Moje bolesne doświadczenie
Kiedy Zuzia miała 2 latka dostała okropnej gorączki. Górna warga spuchła jej tak bardzo, że dotykała nosa. Możecie sobie tylko wyobrazić jej ból. Okazało się, że w dziąśle pod zębami zrobił się torbiel. Nie mamy do dzisiaj pojęcia jak to się stało i skąd to się wzięło. Byliśmy zmuszeni usunąć jej 3 zęby, żeby wyciąć torbiel. Zabieg odbył się pod narkozą. Byłam przerażona i miałam setki pytań o to, jak dalej będą rosły jej zęby. Odwiedziliśmy wielu stomatologów i często zdarzało się, że ich rady wzajemnie się wykluczały. Miałam poczucie winy, że nie zadbałam o nią wystarczająco dobrze. Polecano nam protezę, żeby miejsca po zębach się nie zarosły. Polecano nam wyrwać więcej zębów, ale my z pomocą właśnie ortodonty zdecydowaliśmy, że zostawimy jej jedną jedynkę, aby nie wykrzywił jej się zgryz. I to była dobra decyzja. Dzięki temu doświadczeniu po pierwsze zrozumiałam, jak ważne jest dbanie o zęby i ciągłe kontrolowanie ich u stomatologa i ortodonty. A po drugie, że profilaktyka jest cenna jak złoto.
Dzięki temu Zuzia nosi aparat już teraz i mam nadzieję, że uchroni ją to przed aparatem stałym. Jeśli tak się jednak nie stanie, wiem, że ona ma już we krwi potrzebę dbania o swoje zęby. A ja nigdy sobie nie wypomnę, że ona wstydzi się szeroko uśmiechać.
Kryzys
Czasami mycie zębów u dzieci to wielkie wyzwanie. Uciekają, udają, że je myją, albo wpadają w histerię. Wtedy trzeba próbować wszelkich sposobów. Piosenek, zabawy, gadżetów, pięknych szczoteczek, wcielania się w role. Wszystko zależy od wieku. U nas czasem pojawia się po prostu leń :) Biegające dzieci z toną energii na hasło “ok, idziemy myć zęby” nagle padają trupem ze zmęczenia i lecą w ubraniu do łóżka :) Cwaniaki, myślą, że może raz na ruski rok będą zwolnieni z rutyny :) Znalazłam w internecie (tutaj źródło) fajny Kalendarz Mycia Zębów. U nas się sprawdza, bo dzieci lubią takie zabawy. Zostawiam Wam tutaj, kliknijcie w zdjęcie i będziecie mogli je sobie wydrukować.
Informacje praktyczne odnośnie aparatu ortodontycznego
Podczas pierwszej wizyty u ortodonty wykonywany jest wycisk stomatologiczny, na podstawie którego tworzony jest aparat. Pozwala on zmierzyć rozstaw zębów itd. Nie jest to bolesne, ale może być mało przyjemne, zwłaszcza dla małego dziecka. Na właściwy aparat (ruchomy) czeka się około dwóch tygodni i jest to koszt ok 500 zł. Na wizyty trzeba się umawiać cyklicznie.
Pierwsza wizyta jest szybko, dwa tygodnie później, żeby sprawdzić czy wszystko jest ok, a sam aparat dobrze się układa. Kolejne odbywają się co 2, 3 miesiące i mają na celu dostosowanie aparatu do zębów. Trzeba go dokręcać, aby nadal spełniał swoją funkcję. Z czasem pewnie wykonać nowy, większy, ponieważ leczenie takim ruchomym aparatem może trwać kilka lat. Koszt każdej wizyty ok 80 zł, podczas której dziecko ma od razu sprawdzone wszystkie zęby.
Podałam tutaj ceny orientacyjne z uwzględnieniem wizyt prywatnych, z pewnością uda się Wam znaleźć też dobrego ortodontę na NFZ.
Jednak muszę Wam jeszcze na koniec wspomnieć, bo niestety mało który ortodonta o tym mówi, że prawidłowy zgryz, ustawienia kości żuchwy i całej szczęki są mocno związane w kręgosłupem. Gdy ten będzie krzywy, na nic zdadzą się aparaty. Dlatego leczenie ZAWSZE powinno być holistyczne. Jeśli bowiem nosimy aparat (np. stały), a mamy krzywy kręgosłup, słabe mięśnie pleców, to po jego zdjęciu za kilka lat problem może wrócić. Zawsze będę Was zachęcać, żeby zabrać całą rodzinę do dobrego fizjoterapeuty. Nauczy Was, że nie ważne na jakim krześle siedzicie i ile ono kosztowało, ale jak na nim siedzieć, żeby plecy były zdrowe. A te odwdzięczą się wszystkim co dobre :)
Wpis zawiera lokowanie produktu
Ps. Zmieniłam system do pisania komentarzy, poprzedni był zbyt skomplikowany. Zastanawiam się czy z tego będzie się Wam korzystać lepiej. Skomentujcie i dajcie znać, czy taka forma jest wygodniejsza.
Ps.2 Poza tym bardzo lubię kiedy do mnie piszecie. Zostawcie chociaż znak, że tu byliście ❤️
Syn od stycznia ma swój pierwszy apart i było z początku ciężko go przekonać do jego zakładania. Zwłaszcza, że ma górę i dół. trzeba przecież myć nie tylko same zęby ale też czyścic apart z kamienia czy innych nalotów. To sporo obowiązków, które wymagają systematyczności.
Zaczynam moją przygodę, separatory na miejscu, za parę dni będą szprychy :) Irygator i soniczna szczoteczka kupione, oba z Truelife bo fajna cenowo oferta była. Wyciorki, wosk pewnie dostanę dnia zakładania :) ponoć separatory sprawiaja większy dyskomfort od samych łuków. Oby!!! :) Pozdrówki
Dobrze by było, aby to specjalista pokazał dziecku jak myć zęby z aparatem ortodontycznym i jak myć sam aparat. Mycie powinno być bardzo dokładne.
Posiadając aparat ortodontyczny, nawet zdejmowany trzeba dokładnie myć zęby. Dlatego moje dziecko używa, oprócz szczoteczki, irygatora, aby nic nie zostało pomiędzy przestrzeniami zębowymi.
Super wpis :)
O czyste zęby trzeba się jeszcze bardziej starać podczas użytkowania aparatu stałego. Zęby w tym czasie są silnie narażone na próchnicę ze względu na utrudnione czyszczenie w pewnych miejscach, szczególnie przy elementach aparatu
Kalendarz mycia zębów jest genialny :) każdy rodzic powinien zadbać o coś takiego dla swojego dziecka. W końcu dobrych nawyków trzeba uczyć się od małego :)
Świetny pomysł z tym kalendarzem i słoneczkami. Mój syn nie chce myć zębów bo ma bardzo wrażliwe i pomimo mycia miękką szczoteczką bolały go dziąsła. Już nie wiedziałam co zrobić bo co rano i wieczór był płacz i tak szkoda mi było tego mojego dziecka. Stwierdziłam, że muszę cos z tym zrobić i zaczęłam szukać past do wrażliwych zębów. Teraz jest lepiej. Syn mniej się skarży przy myciu zębów a może te naklejki jakoś odciągną jego uwagę i zmotywują żeby dzielnie myć ząbki. Dziękuje za fajny pomysł. Pozdrawiam Mamusie i Tatusiów.
Cieszę się, że doceniacie moje rady ;)
Cenne informacje, zwłaszcza dla rodziców, których dzieci będą miały na pewno aparat na ząbkach (tak, jak to jest w naszym przypadku. Najgorsze jest chyba to, że nam nie wpajano od najmłodszych lat prawidłowej higieny jamy ustnej i ciężko z tym było, a o aparatach ortodontycznych można było zapomnieć… Tak teraz jest tyle możliwości i wszystko tak poszło do przodu, że aż szkoda z tego nie korzystać :)
moja córka nosi na stałe ruchomy aparat od dwóch lat, a nigdy słowem nie wspomniano o kręgosłupie. masz jakeś rady jak się do tego zabrać? w jaki sposób to jest powiązane?
Magda polecam znaleźć dobrego fizjoterapeutę i pójść do niego, opowiedzieć o aparacie. Wszystkie mięśnie, powięzi są ze sobą powiązane. Jeśli coś jest z nimi nie tak, będą się napinać i ciągnąć kości szczęki w niewłaściwym kierunku i w ten sposób wykrzywiać zgryz. Nie jestem specjalistą i nie umiem pewnie tego wytłumaczyć tak dobrze, jak oni, dlatego polecam wizytę u fizjoterapeuty dziecięcego.
Super wpis, bardzo przydatny ?
Forma-extra
Dziękuję, bardzo się cieszę ❤️
Nikt sobie nawet niezdaje sprawy jakie mycie zębów ma znaczenie ….jak mówiłam ze myje mojemu 8miesiecznemu synkowi pierwszego zęba ….ludzie payrzyli na mnie jak na wariatke ??
Wciąż mnie to zadziwia, że w 21 wieku ludzie mylą naukę z wariactwem, co? Nie poddawaj się, robisz najlepiej na świecie ?
❤
Jakie piękne serduszko, dziękuję
My czekamy, za radą dentysty, na to co zrobić z dodatkowym ząbkiem syna. Ma ich 21 :) Póki co zalecono nam czekać gdyż jest mleczny i w niczym mu nie przeszkadza. Jeśli wypadnie razem z innymi i na jego miejsce nie pojawi się stały to będziemy szczęśliwi. Inaczej czeka nas usuwanie. Póki był mały nie było mowy o pantomogramie w celu sprawdzenia związków. Kontrolujemy i czekamy
Super, że już wiesz i działasz ?
Kochana rozumiem cię. ?
Ile człowiek się naje stresów zanim to dziecie będzie dorosłe, co? Aaaale ile się naje później tego jeszcze nie wiemy ?
Bardzo ciekawy artykuł i oczywiście bardzo przydatny dla młodych mam. Mój syn jest już dorosły ale pamiętam ile walk czasem stoczylismy aby umył zęby. Teraz są piękne wyniki :) A do logopedy poszliśmy gdy synek miał 4 lata. I chodziliśmy przez kilka lat. To była dobra decyzja.
Super, dziękuję, że się z nami tym podzieliłaś ?
Wytrwałości życzę wiem jak ciężko jest z apatatem u nas ciągle walka żeby aparat był na zębach ??
Dziękuję, pewnie jeszcze nawet nie wiem jak bardzo nam się ta wytrwałość przyda ?