Przepis na te szybkie rogaliki drożdżowe jest wałkowany przeze mnie od lat. Dostałam go od teściowej, która jest mistrzynią w ich ekspresowym robieniu. Później na jakiś czas o nich zapomniałam, aż kiedyś chciałam pokazać dziewczynkom jak rosną drożdże i jak wygląda ten proces. Zazwyczaj drożdży w kuchnie nie używany, albo sporadycznie. Takim oto sposobem rogaliki weszły w nasze łaski, bo dziewczynki je uwielbiają. Czasami tylko zastanawiam się, czy bardziej robić i bałaganić, czy jednak zjadać (co często pokazuję na naszym instagramie).
W oryginale używa się mąki pszennej, ale ja daję orkiszową. Tak, ona też zawiera gluten, ale jest lepiej przyswajalny dla Zu i nie skarży się po takiej mące na ból brzuszka. Jednak dostałam tyle zapytań, czy mogę przygotować wersję bezglutenową, że obiecuję się tym zająć w najbliższym czasie. Teraz jednak nie przedłużając, zapraszam Was na szybkie rogaliki drożdżowe i czekam na Wasze zdjęcia z pieczenia :)
Szybkie rogaliki drożdżowe – przepis na ok 25 szt
- 1/2 kg mąki (u mnie orkiszowa) plus mąką do podsypania przy wałkowaniu
- 5 dag drożdży
- 250 ml śmietany 18%
- 1 jajko i 1 żółtko
- 1 łyżeczka cukru waniliowego
- 50 g masła
- 2 łyżki cukru (ja daję ksylitol)
- szczypta soli
- owoce – jabłka, truskawki, borówki (możecie też dać kostkę czekolady :))
Krok 1
Nagrzewamy piekarnik do 180 stopni. Do połowy śmietany wkruszamy drożdże, dodajemy łyżeczkę cukru i łyżeczkę mąki. Mieszamy, aż drożdże się rozpuszczą i odstawiamy na bok na jakieś 10 minut.
Krok 2
Do miski wsypujemy mąkę (możecie to zrobić w mikserze ze specjalną końcówką, ale u nas ręcznie dla całej zabawy z dziećmi), cukier, cukier waniliowy, szczyptę soli oraz dodajemy jajko, żółtko, śmietanę, masło i wyrośnięty zaczyn drożdżowy.
Krok 3
Wyrabiamy ciasto przez 5 minut, aż przestanie się lepić do rąk. Jeśli wciąż się lepi, dodajemy odrobinę mąki i ponownie wyrabiamy. Ciasto dzielimy na 4 części. Z każdej części przy pomocy wałka robimy okrąg i przecinamy na 8 trójkątów (koło na pół, ponownie na pół i jeszcze raz na pół każdą część). Na górnej krawędzi trójkąta układamy owoc. Jeśli to jest jabłko należy je najpierw obrać ze skórki. Dajemy mały kawałek, żeby łatwo było zwinąć rogalika. Śmiało możecie tutaj włożyć inne owoce, nawet kostkę czekolady.
Moja rada! Jeśli lubicie bardziej słodkie rogaliki, posypcie jeszcze każdy kawałek jabłka odrobiną cukru. Ja tego nie robię, ale my nie jadamy bardzo słodkich wypieków.
Krok 4
Zwijamy rogaliki od góry (szerszej krawędzi z jabłkiem) do dołu. Skręcamy końce i przyciskamy, żeby się nie rozkleiły.
Krok 5
Blaszkę z piekarnika wykładamy papierem do pieczenia. Rogaliki układamy na blaszce i pieczemy w nagrzanym piekarniku przez ok 15 min (opcja góra – dół).
Rogaliki gotowe! Całość zajmuje mi dosłownie chwilę, serio! Dłużej sprzątam podłogę, kiedy rogaliki robią ze mną dziewczynki :) Najlepsze są polane rozpuszczoną czekoladą, albo w wersji standard z cukrem pudrem.
To jak. kiedy robicie? Czekam na Wasze zdjęcia. Wrzućcie je w komentarzu, albo oznaczcie mnie na instagramie, wtedy na pewno zobaczę Wasze piękne wypieki.
Miłego dnia dla Was!
Drożdże w zimnej śmietanie urosną? Zaczyn się uda?
Można zamiast owoców użyć marmolady? Czy wypłynie podczas pieczenia ?
Zależy od marmolady, ale ta typowa, gęsta jak najbardziej się nada! Może być też czekolada itp. Nadzienie naprawdę wedle uznania.