Dobre Soczewki – jak wybrać i czy to ma jakieś znaczenie?
Noszę okulary od drugiego roku życia. Lubię je, chociaż cieszę się, że dzisiejsze modele nie są jak denko od słoika po musztardzie :) Jednak każdego roku w okresie letnim oraz zimowym kupuję soczewki. Dlaczego? Głównie dla podniesienia komfortu życia. Latem soczewki sprawiają, że mogę nosić okulary przeciwsłoneczne, a zimą są konieczne przy uprawianiu sportów. Zwłaszcza kiedy jedziemy na narty. Jak się zatem zabrać za wybór soczewek? Jak to ugryźć? Odpowiemy na te pytania z marką Bauch & Lomb, która zaprosiła mnie do współpracy.
Dobre Soczewki – na co zwrócić uwagę i kto nam je dobrze dobierze
Nigdy nie powinniśmy kupować soczewek samodzielnie. To znaczy bez konsultacji z optometrystą, albo okulistą. Z prostej przyczyny. Wada wzroku, którą mamy, nie zawsze oznacza, że właśnie taką moc soczewek będziemy nosić. Jest to spowodowane zmianą ogniskowej występującej w przypadku korekcji w okularach (znajdują się dalej od oczu), a w soczewkach kontaktowych (nakładamy je bezpośrednio na oczy). Dlatego koniecznie trzeba sprawdzić i przetestować to ze specjalistą.
Co sprawdzi specjalista i o co Cię zapyta w związku z doborem soczewek:
- sprawdzi wadę wzroku (mogła się zmienić od ostatniej wizyty)
- zbada ciśnienie w gałce ocznej
- oceni budowę gałki ocznej
- podpowie jak ćwiczyć narząd wzroku (niesamowicie ważna sprawa)
- dopyta o tryb życia jaki prowadzisz (i nie z ciekawości :) a po to, aby dobrze podpowiedzieć, czy w Twoim wypadku dobre będą soczewki jednodniowe, dwutygodniowe czy miesięczne)
- pokaże jak bezpiecznie zakładać i zdejmować soczewki (ja np. poznałam prosty test jak na zgięciu dłoni sprawdzić, czy zakładamy soczewkę właściwą stroną)
- opowie jak dbać o higienę zakładania, noszenia, zdejmowania soczewek, ale też samego nawilżania oka
Mój wybór – Soczewki Biotrue® ONEday
Soczewka Biotrue® ONEday to jednodniowa soczewka kontaktowa inspirowana biologią ludzkiego oka, przeznaczona dla osób z krótkowzrocznością lub nadwzrocznością. Okulistka, u której byłam poleciła mi je szczególnie, ponieważ istotne dla mnie jest, aby pod koniec dnia odczuwać jak najmniejsze zmęczenie i suchość oczu.
Materiał HyperGelTM, z którego wykonane są soczewki Biotrue® ONEday:
- zapewnia przepuszczalność tlenu odpowiadającą zapotrzebowaniu otwartego oka pomagając zachować oczy w dobrej kondycji
- charakteryzuje się wysoką zawartością wody, taką samą jak w rogówce ludzkiego oka – dzięki temu pozwala zwiększyć komfort użytkowania soczewek
- naśladuje warstwę lipidową filmu łzowego zapobiegając wysychaniu soczewek kontaktowych, a tym samym przedłużając komfort ich użytkowania
Dodatkowo soczewka Biotrue® ONEday pomaga chronić oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV, dzięki filtrom, w które jest wyposażona.
Macie teraz super okazję, żeby przetestować te soczewki w super cenie.
Soczewki Biotrue® ONEday – moje pierwsze wrażenia
Testuję te soczewki od miesiąca i rzecz, na którą najszybciej zwróciłam uwagę, to ogromy plus za to, że one naprawdę nie robią się suche po kilku godzinach noszenia. Nie mam ogólnie żadnego problemu z ich zakładaniem, chociaż wiem, że dla niektórych może to być wyzwanie. Ale spokojnie, trening czyni mistrza. Także odwagi dziewczyny, zakładajcie soczewki, albo dobrze dobrane okulary i eksplorujcie świat! Róbcie piękne makijaże i bawcie się dobrze! Pamiętajcie tylko proszę o dobrych okularach przeciwsłonecznych. Takie z sieciówek nadają się raczej tylko do sesji zdjęciowych, a nie noszenia na słońce.
Sukienka, żakiet – H&M
Torebka, spinki – Stradivarius
Kolczyki – Forever 21
Buty – Sixth Sens
Bausch?
Ja tez nosze soczewki z wygody, nie trzeba sie martwic padajacym deszczem czy sniegiem, a w lecie, tak jak piszesz, mozna zalozyc normalne okulary przeciwsloneczne.
Tez przez dlugi czas mialam problem z suchymi oczami (bywa, ze soczewki nosze po 16 godzin), wiec w tym roku z moja optyczka wyprobowalysmy bodaj cztery rozne rodzaje i stanelo na Acuvue Oasys z systemem Hydraluxe. Poki co sie sprawdzaja.
Moj drugi problem to dobranie ostrosci: jestem krotkowidzem, ale tez wraz z wiekiem coraz czesciej mam odwrotny problem z czytaniem czegos, co trzymam blisko i co ma maly druk, np. opakowania lekow. Wiec ostrosc dobrana przez optyczke jest kompromisem pomiedzy tym, bym widziala nr nadjezdzajacego autobusu i tym, bym pacjentowi dobrze wydozowala leki?
Tez uwazam, ze soczewki powinno sie dobierac ze specjalista.